Menu Zavřít

Reuters: Bombarduje Egypt správné teroristy?

3. 6. 2017
Autor: čtk/AP

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí krátce po útoku radikálů na koptské křesťany nařídil egyptské armádě, aby zahájila nálety v Libyi. Sísí však zřejmě necílí na teroristy, kteří stojí za pátečním útokem, píše agentura Reuters.

V Egyptě se oznámení o náletech setkalo s pozitivními ohlasy - egyptská státní televize je například označila za rychlé vykonání spravedlnosti. Sám prezident se ale k tomu, na jakou teroristickou skupinu v Libyi egyptská armáda zaútočila, vyjádřil poněkud vágně.

Egyptské nálety v Libyi necílily na příslušníky Islámského státu (IS), tedy teroristické organizace, jež stojí za masakrem, který si 26. května v provincii Mínjá na jihu Egypta vyžádal životy 29 koptů. Hlavním cílem náletů je zřejmě pomoci spojencům Egypta ve východní Libyi.

„K útokům v provincii Mínjá se přihlásil Islámský stát. V Libyi sice jsou islamistické teroristické skupiny, ale podle tvrzení Káhiry egyptské nálety nebyly namířeny na IS,“ řekl expert z Atlantické rady H.A. Hellyer.

Analytici jsou přesvědčeni, že egyptské nálety v Libyi v boji proti radikálům v Káhiře, na Sinaji a v Horním Egyptě, kde radikálové útočí na kopty a státní úředníky od 90. let, nepomohou.

Zástupné bombardování

Bombardování teroristických táborů v Libyi je zástupné, faktem je, že se Káhiře zatím nepodařilo zničit radikály uvnitř Egypta.

„Je jednodušší podniknout nálety na teroristické tábory v Libyi, než vyřešit vážný problém sektářství a radikalizace v Egyptě, které vedly k tomuto a dalším útokům,“ řekla expertka na blízkovýchodní politiku Michele Dunneová z organizace Carnegie Endowment for International Peace. „Všechny odporné teroristické útoky, které se v Egyptě dějí, mají svůj původ ve vnitrostátních záležitostech. Pokud by Islámský stát neexistoval, pravděpodobně by se děly stejně. Současná situace se od 90. let, kdy Islámský stát a Al-Káida ještě neexistovaly, příliš neliší“ dodala.

Představitelé Egypta a Libye uvedli, že nálety mířily na tábory radikálů a na místa, kde uchovává zbraně teroristická skupina DMSC, kterou tvoří aliance islamistických milicí v Derně. Nálety cílily na západní bránu do Derny, na Dár al-Hamar na jihu a na kopcovitou oblast asi 20 kilometrů od Derny.

DMSC se však nikdy do útoků mimo Libyi nezapojila a většina jejích aktivit se odehrává v Derně, jen zřídka se zapojí do větších bojů v Libyi, uvedl politolog, jenž se specializuje na konflikt v Libyi a je členem Atlantické rady Muhammad Džahr.

DMSC odmítá, že by útočila v Egyptě. Mnozí experti si myslí, že egyptské nálety v Libyi byly naplánovány s předstihem s cílem pomoci východolibyjským jednotkám generála Chalífy Haftara. Sísí útok na kopty tak podle nich použil jen jako zástupný důvod.


Přečtěte si více o vyhlášení výjimečného stavu:

Po útocích na křesťanské kostely v Egyptě 44 mrtvých, prezident vyhlásí výjimečný stav

 Následky teroristického útoku na křesťanský hotel v Egyptě


Haftarova Libyjská národní armáda (LNA) už dlouho bojuje proti DMSC, zabraňuje jim v zásobování se potravinami a častuje tuto teroristickou organizaci občasnými nálety. Navzdory tomu, že LNA Dernu obléhá, se vojenská situace ve městě dá už několik měsíců nazvat patovou.

Káhira také podnikla nálety v libyjském okrese Džufrá, kde LNA bojuje proti islamistům, kteří uprchli z Benghází, ale také proti jednotkám tripoliské vlády, kterou podporuje OSN.

LNA začátkem května v této oblasti přišla o několik desítek mužů, jelikož se stala terčem nečekaného útoku blízko letecké základy. Navzdory tomu, se však LNA podařilo získat kontrolu zpět.

Útok v provincii Mínjá byl pro egyptskou vládu a armádu, jež podporují vojenské zapojení v Libyi, katalyzátorem, řekl odborník na extremismus z Univerzity George Washingtona Mokhtar Awad. „Tady, nejde o to, že Egypt útočí kvůli tomu, co se stalo v provincii Mínjá… cílem je zbavit se co nejvíce extremistů na východě,“ dodal.

Není důležitá konkrétní skupiny ani jména

Káhira tvrdí, že necílí na konkrétní skupiny, ale zaměřuje se na ozbrojence, kteří by mohli ohrozit vnitřní bezpečnost Egypta. Armádní mluvčí v rozhovoru s egyptskými státními médii v pondělí řekl, že všechny skupiny, na které Káhira útočí, zastávají stejnou ideologii jako atentátníci, již zabíjeli kopty, což jako důvod k bombardování stačí.

„Jména pro nás nejsou důležitá, všichni jsou to teroristé. Atentátníci z Mínjá se nemusejí nutně nacházet v táborech, které bombardujeme, víme však, že tam jsou jejich stoupenci,“ řekl Reuters nejmenovaný zdroj z egyptských zpravodajských služeb.

Džahr rovněž věří, že egyptské nálety v Libyi byly naplánovány s cílem podpořit Haftara, útok na kopty tak pro ně byl pouhou jiskrou.

Jakoukoliv činnost ozbrojenců na východě Libye, tedy blízko hranic s Egyptem, vnímá Káhira jako ohrožení egyptské bezpečnosti. Jedním z důvodů proč Sísí od roku 2014 podporuje Haftara je snaha vyhnat islamisty z východní Libye.

V současné chvíli se Sísí více zapojuje, protože se zlepšily vztahy s Washingtonem, uvedl Džahr. Egyptský prezident je názoru, že jeho americký protějšek Donald Trump mu schválil boje proti džihádistům v Libyi a jinde. Když Sísí krátce po útoku ve státní televizi ohlásil první sérii náletů, vyzval Trumpa, aby ho podpořil.

bitcoin školení listopad 24

Trump, který již několikrát zdůraznil, že si přeje zlepšit vztahy s Káhirou, řekl, že stojí za Sísím a egyptským lidem.

Přečtěte si také:

V poušti roste nová egyptská metropole. Okázalá, nezaplatitelná a zbytečná

Ředitel Aera Vodochody: Chceme se vrátit do Egypta

Trump podpořil egyptského prezidenta. Chtějí společně bojovat proti terorismu


  • Našli jste v článku chybu?