Menu Zavřít

Ropnými vítězi roku 2016 jsou Američané, Evropa mezi poraženými

29. 12. 2016
Autor: ČTK

Američtí producenti ropy a zemního plynu se stali pomyslnými vítězi letošního roku v energetice. A to díky vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách. V hodnocení uplynulého roku časopisu Forbes patří mezi další úspěšné v odvětví Čína, Saúdská Arábie či Rusko, mezi poraženými je naopak Venezuela, Evropa nebo Irák.

1. Producenti ropy a plynu v USA

Nečekané vítězství Donalda Trumpa v listopadových prezidentských volbách výrazně povzbudilo americký ropný sektor. V kampani Trump sliboval podporu domácím zdrojům energie, navíc prohlašoval, že klimatické změny jsou čínský vynález, který má omezit konkurenceschopnost amerického průmyslu. Do svého kabinetu si vybral Rexe Tillersona (ministr zahraničí), šéfa ropné firmy ExxonMobil, Ricka Perryho (ministr energetiky), bývalého guvernéra Texasu a odpůrce teorie globálního oteplování, nebo Scotta Pruitta (šéf Agentury pro ochranu životního prostředí), rovněž kritika boje proti klimatickým změnám. Chystaná jmenování dala signál o tom, že budoucí Trumpova vláda bude podporovat využívání fosilních paliv.

Nejen Trump je důvodem slibného konce roku pro americké těžaře. Státy ropného kartelu OPEC se dohodly na omezení těžby černé komodity, posléze se k nim přidaly i nečlenské země včetně Ruska. Na americké producenty tak může připadnout větší podíl na světovém trhu, na který mají po letošním odstranění zákazu vývozu přístup po 40 letech. Po osmi letech vlády Baracka Obamy a dvou letech nízkých cen ropy tak najednou budoucnost amerického ropného odvětví vypadá velmi nadějně.

2. Čína

Díky nízkým cenám ropy letos Čína velice ušetřila, když výhodně doplnila své strategické zásoby. O dovoz ropy do Číny byl navíc velký zájem. Třeba Rusové lákali Číňany na platby v juanech, Saúdové a Íránci jim zase nabízely nebývalé snížení cen. Rivalita mezi Arábií a Íránem tak pomohla nejlidnatější zemi světa, stejně jako nízké ceny ropy, které se ovšem pravděpodobně již v příštím roce opakovat nebudou.

3. Saúdská Arábie a Rusko

Na společné třetí místo vybral Forbes dvě ropné mocnosti, které po měsících dlouhých vyjednávání nakonec dospěly k dohodě o zmrazení těžby ropy. V příštích měsících to téměř jistě povede k zvýšení cen, což pomůže jak ekonomice Arábie, stále na ropě silně závislé, tak v krizi tápajícímu hospodářství Ruska.


Přečtěte si: Saúdové se chtějí zbavit závislosti na ropě a investovat

 Ilustrační foto

Poražení: Venezuela, Evropa, Irák

Venezuelská ekonomika se nachází v tak vážné krizi, že ani dohoda OPEC jí nepomůže. Ačkoli země má jedny z největších zásob ropy, kombinace kolosálních přehmatů vlády a nízkých cen černé komodity, které brání otevírání nových ložisek, srazily produkci ropy v zemi na historická minima. A ani mírně vyšší ceny ropy, jež se očekávají v roce 2017, jihoamerické zemi nepomohou.

bitcoin školení listopad 24

V letošním roce se situace v Evropě nijak nezlepšila – co se týče energetiky. Kontinent je nadále závislý na ruském zemním plynu a energii. Byť to letos chvíli vypadalo na to, že z projektu Turkstream (plynovod, jenž přivede do Evropy ještě více plynu z Ruska) sejde, Rusko a Turecko nakonec dohodu podepsaly a plynovod se začne stavět příští rok.

Jedním z poražených dohody OPEC o omezení produkce ropy je Irák. Zemi se nepodařilo dojednat výjimku. Situace je o to složitější, že státní ropná společnost kontroluje jen některé zdroje v zemi. Zbytek drží vláda autonomní oblasti Kurdistán nebo nadnárodní ropné firmy. Pokud irácká vláda o omezení produkce nepřesvědčí korporace ani Kurdy, s kterými má již tak napjaté vztahy, bude muset závazky z dohody OPEC uplatnit jen ve své státní společnosti.

Spojené státy mají disponovat gigantickými zásobami ropy. Čtěte:

Ani Venezuela, ani Arábie. Nejvíce ropy se má nacházet v USA

 Ropný vrt, ilustrační foto. Zdroj: Pixabay.com

  • Našli jste v článku chybu?