Menu Zavřít

Ruské úřády zakázaly Chodorkovského opoziční hnutí

27. 4. 2017
Autor: čtk

Moskva zakázala činnost opozičního hnutí Otevřené Rusko, které v exilu založil někdejší nejbohatší Rus a odpůrce Kremlu Michail Chodorkovskij. Oznámil to ruský tisk s odvoláním na rozhodnutí generální prokuratury, která svůj verdikt doprovodila konstatováním, že Chodorkovského organizace je v Rusku nežádoucí. Odpoledne pak provedla policie v sídle hnutí razii.

Činnost Otevřeného Ruska ruské úřady zakázaly jen několik dní před demonstracemi, které hnutí do ruských měst svolalo na tento víkend. Jejich smyslem měl být protest proti prezidentu Vladimiru Putinovi spojený s výzvami k jeho odstoupení. Sám Chodorkovskij na sociálních sítích napsal, že právě připravované demonstrace jsou důvodem spěšného rozhodnutí ruských prokurátorů.

Hnutí na svém webu oznámilo, že asi 15 příslušníků bezpečnostních policejních jednotek OMON dnes odpoledne vniklo do jeho sídla. Na twitteru pak uvedlo, že nikdo důvod této razie nesdělil. Přítomným policisté nejprve zakázali telefonovat a pak jim nařídili kanceláře opustit.

O něco později Otevřené Rusko informovalo, že policisté zabavili typografické zařízení a přibližně 100.000 letáků s heslem „Máme toho dost“, které byly připravené na chystaný protest. Informace doplnily fotografie dokumentující zásah.

Na základě verdiktu generální prokuratury se nyní Otevřené Rusko ocitne na seznamu zahraničních a mezinárodních organizací, jejichž činnost je v Rusku nežádoucí. Tento seznam spravuje ministerstvo spravedlnosti a podle agentury Interfax je na něm k dnešnímu dni sedm subjektů.


Přečtěte si o dalším odsouzeném ruském opozičníkovi:

Pět let podmíněně. Ruský opozičník Navalnyj byl uznán vinným z korupce

Alexej Navalnyj u soudu v Moskvě


Podle ruských zákonů „nežádoucí organizace“ nesmějí v Rusku vykonávat žádnou činnost, což se mimo jiné týká finančních převodů a nakládání s jiným majetkem. Pokud někteří členové organizace zákaz poruší, hrozí jim až šest let vězení. Za demonstrace nepovolené místními úřady mohou být navíc lidé postiženi pokutami a administrativními tresty, v případě opakovaného porušování i vězením.

MM25_AI

Chodorkovskij si odpykal deset let v ruském vězení za údajné finanční podvody a obří krádeže ropy. V roce 2013 byl na základě Putinovy milosti propuštěn a odjel do západní Evropy, kde nyní žije. Své věznění považuje za politickou mstu režimu. Kreml dodnes veřejně prohlašuje, že Chodorkovskij není žádný politik, ale „obyčejný zloděj“.

Čtěte dále:

Chodorkovskij: Hledám Putinova soupeře pro rok 2018

Vyšší daně a státní vodka. Rusko hledá řešení propadu životní úrovně

Nešťastní Rusové. Jen každý desátý si myslí, že se jeho život zlepšuje


  • Našli jste v článku chybu?