Menu Zavřít

Rusko kvůli setřelení syrského letounu hrozí útoky na stroje koalice

19. 6. 2017
Autor: Profimedia.cz

Spojené státy a Rusko jsou v diplomatické roztržce ohledně bojů v Sýrii kvůli nedělnímu sestřelení syrského vojenského letounu americkou armádou nad provincií Rakka. V tomto prostoru povstalci spolu s USA bojují proti teroristickému hnutí Islámský stát (IS). Zahraniční koaliční jednotky vedené Američany si nadále vyhrazují právo na sebeobranu. Kreml pohrozil sestřelením letounů koalice v oblastech, kde v Sýrii operuje ruské letectvo, a přerušil s Washingtonem horkou linku pro nálety v Sýrii.

Americká armáda potvrdila, že její stíhací letoun F-18 v neděli sestřelil syrský vojenský stroj Su-22, který ale předtím podle Pentagonu shodil bomby poblíž pozic oddílů povstalecké aliance Syrských demokratických sil (SDF). Právě s nimi vede nyní koalice ofenzivu za znovudobytí města Rakka z rukou IS. Syrská vláda tvrdí, že sestřelené letadlo bylo na bojové misi proti IS.

Arabsko-kurdská aliance SDF, která bojuje i proti syrskému režimu, dnes oznámila, že na její pozice v provincii Rakka útočí syrská armáda. SDF podle agentury Reuters pohrozila, že pokud to bude pokračovat, budou se muset její bojovníci bránit.


Přečtěte si o obraně kybernetické bezpečnosti:

Za útoky sankce. Brusel varoval, že kybernetickou bezpečnost bude bránit

Kybernetickou bezpečnost si unie pohlídá i pohrůžkou sankcemi


Nedělní sestřelení syrského vojenského letounu americkou armádou vyvolalo ostrou reakci syrské armády i Ruska, které je spojencem syrské vlády. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes vyzval Spojené státy, aby se v Sýrii zdržely jednostranných akcí. Jeho náměstek Sergej Rjabkov onačil sestřelení letadla za agresi, jíž Washington napomáhá teroristům.

Podle americké armády šlo o akt sebeobrany, protože syrské letadlo útočilo na pozice SDF u Tabky. Mluvčí této koalice Talál Sillo dnes oznámil, že syrské síly proti SDF „zahájily rozsáhlé útoky, při nichž využívají letadla, dělostřelectvo i tanky“. SDF podle něj bude nucena reagovat, jestliže tyto útoky neskončí.

Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že v oblastech, kde operuje ruské letectvo, bude Moskva považovat jakékoli létající objekty za možné cíle útoku. Rusko hodlá svou protileteckou obranu umístěnou v Sýrii využívat ke sledování všech letadel mezinárodní koalice, která se budou pohybovat západně od řeky Eufrat. Bude se to týkat i bezpilotních strojů.

Moskva podle ministerstva obrany počínaje dneškem přerušila komunikaci s USA používanou dosud k prevenci leteckých incidentů nad Sýrií. Americká armáda prý tento kanál před nedělním útokem na syrské letadlo nepoužila. Mluvčí Bílého domu dnes apeloval na Moskvu, aby kanál udržela funkční. „Je důležité a klíčové, abychom toto komunikační spojení udrželi v chodu, abychom předešli případným konfliktům,“ řekl novinářům mluvčí Bílého domu Sean Spicer.

bitcoin_skoleni

SDF zahájila ofenzivu proti městu Rakka 6. červa, ze vzduchu arabské a kurdské bojovníky podporuje mezinárodní koalice. V blízkosti Rakky bojuje ale i syrská armáda a od zahájení ofenzivy nebylo jasné, zda své operace koordinuje se SDF.

Přečtěte si o posilách pro protiteroristickou koalici:

Pentagon vyšle do Afghánistánu další tisíce vojáků

NATO vyslyšelo Trumpovy výzvy. Stane se součástí koalice proti islamistům


  • Našli jste v článku chybu?