Po téměř dvou letech věznění v Rusku se dnes domů vrátila ukrajinská letkyně Nadija Savčenková, kterou Kyjev vyměnil s Moskvou za dva Rusy odsouzené na Ukrajině. Na moskevském letišti Vnukovo mezitím podle ruských médií přistálo letadlo s Jevgenijem Jerofejevem a Alexandrem Alexandrovem propuštěnými z ukrajinského vězení.
Přílet Ukrajinky, která se od zatčení v červnu 2014 stala v zemi modlou a symbolem protiruského odporu, se stal v Kyjevě mimořádnou událostí. Na letišti Boryspil Savčenkovou vítali prezident Petro Porošenko, její matka, sestra Vira a expremiérka Julija Tymošenková, sama dlouho vězněná bývalým proruským ukrajinským režimem. Savčenková pak odjela s Porošenkem do sídla ukrajinského prezidenta.
„Chci požádat o odpuštění všechny matky, jejichž děti se nevrátily. Já sama se vracím živá. Nemohu vám vrátit mrtvé, ale jsem připravena položit na bojišti za Ukrajinu život. Udělám vše pro to, aby se každý vězněný mladý člověk dostal na svobodu. Žádný ukrajinský hrdina nesmí zemřít,“ prohlásila Savčenková na letišti v emotivním energickém projevu.
Ukrajinský server Vesti napsal, že Savčenkové udělil milost ruský prezident Vladimir Putin, podobně jako Porošenko udělil milost Jerofejevovi a Alexandrovovi. Nikdo z osvobozené trojice přitom o milost podle advokátů nežádal; ruské i ukrajinské zákony údajně umožňují, aby místo odsouzených podali žádost jejich obhájci nebo příbuzní či některá společenská organizace.
Putin se podle agentury TASS před podpisem omilostnění setkal s pozůstalými po dvou ruských novinářích, za jejichž smrt je podle ruského soudu Savčenková odpovědná. Příbuzní prezidenta požádali, aby z humanitárních důvodů milost Savčenkové udělil. Setkání s Jerofejevem ani Alexadrovem prý Putin v plánu nemá.
Ruské reformy jsou nedostatečné, říká uznávaný ekonom. Čtěte: Ruský šéfekonom EBRD riskuje, kritizuje Moskvu |
Podle informací moskevského listu Kommersant bylo konečné dohody o výměně dosaženo při telefonické konferenci nejvyšších představitelů Ruska, Ukrajiny, Německa a Francii, která se uskutečnila v úterý ráno.
Podle advokáta Savčenkové Nikolaje Polozova se Ukrajinka vrátila do vlasti jako „absolutně svobodný člověk“. Výměna Savčenkové za dva Rusy byla podle něj rozhodnutím politickým, nikoli justičním. Trest, který Ukrajince udělil ruský soud, si proto Savčenková odpykávat na Ukrajině nebude. Podle ukrajinských médií by to ani právně nebylo možné, protože během věznění v Rusku byla v Kyjevě zvolena poslankyní a vztahuje se na ní imunita.
Podle některých západních i ruských politologů může výměna odsouzených přispět k oteplení rusko-ukrajinských vztahů, které se od svržení proruského režimu v Kyjevě a anexe Krymu v roce 2014 ocitly na bodu mrazu. Savčenková byla osvobozena jen několik týdnů předtím, než má Brusel rozhodnout o dalším osudu protiruských sankcí. Propuštění ukrajinské letkyně na svobodu bylo jedním ze stěžejních požadavků, které západní státníci adresovali Moskvě.
Putin dnes podle Interfaxu v Moskvě prohlásil, že výměna zajatců „přispěje ke zmírnění napětí (v Donbasu) a pomůže vyhnout se podobným citelným a zbytečným ztrátám,“ jakými byla smrt dvou ruských novinářů.
Čtěte dále:
Rusko nemá peníze na dorovnání penzí, přiznal premiér
Putin lepí rozpočet. Uvolnil cestu k prodeji gigantu Bašněfť