Menu Zavřít

Schulz odejde z čela EP. V Německu se střetne s Merkelovou

24. 11. 2016
Autor: čtk

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz nebude usilovat o další mandát a z čela europarlamentu odejde. Schulz to oznámil dnes v Bruselu s tím, že v příštím roce bude kandidovat do německého Spolkového sněmu. O Schulzovi, který se nejspíš stane příštím německým ministrem zahraničí, se mluví i jako o možném kandidátovi sociální demokracie na spolkového kancléře.

O Schulzovi se mluví jako o možném kandidátovi sociální demokracie na kancléře. Ve vysoké politice Německa bude ale nejspíš působit už od února, kdy se současný německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier podle všeho stane spolkovým prezidentem a Schulz by ho měl ve funkci šéfa německé diplomacie nahradit.

Končící šéf Evropského parlamentu v dnešním prohlášení zdůraznil, že se bude nadále zasazovat o evropskou integraci, kterou považuje za jeden z největších civilizačních úspěchů posledních století. Právě v dnešní době je podle něj potřeba silné a sebevědomé Evropské unie. „Během posledních měsíců se v tisku objevilo hodně spekulací o mé budoucnosti. Nyní jsem se rozhodl. Nebudu potřetí kandidovat na předsedu EP. Příští rok budu kandidovat do německého Spolkového sněmu jako lídr kandidátky SPD v Severním Porýní-Vestfálsku,“ vysvětlil Schulz.

Martin Schulz (60)
Předsedou EP je Schulz od ledna 2012, v červnu 2014 rezignoval, funkce se pak do 1. července 2014 ujal první místopředseda EP Gianni Pittella. Na první schůzi nově zvoleného parlamentu byl pak Schulz znovuzvolen do jeho čela.
Předtím od července 2004 šéfoval druhé nejsilnější frakci v EP - Pokrokovému spojenectví socialistů a demokratů (S&D, dříve Strana evropských socialistů, PES).
Europoslancem je od roku 1994. Působil v podvýboru pro lidská práva a poté v letech 1996 až 2000 ve výboru pro občanské svobody. Od roku 2000 čtyři roky předsedal skupině Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) v EP.

Už několik měsíců se mluví o tom, že by se také mohl namísto předsedy SPD Sigmara Gabriela stát kandidátem strany na kancléře. Podle průzkumů veřejného mínění by měl proti křesťanské demokratce Angele Merkelové, která bude do čela vlády kandidovat už počtvrté, větší šance než Gabriel. Sociální demokraté chtějí vybrat svého kandidáta v lednu.

Šéf poslaneckého klubu SPD ve Spolkovém sněmu Thomas Oppermann Schulzovo rozhodnutí považuje za velkou ztrátu pro EP a zároveň za zisk pro ten německý. Podobně se vyjádřil i šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Krok Schulze naopak uvítala Alternativa pro Německo (AfD), podle níž politik ztělesňuje aroganci evropských institucí. Šéf frakce konzervativců a reformistů (ECR) Syed Kamall označil Schulze „mistrem zákulisních machinací“. Jeho odchodu by se podle Kamalla mělo využít k přezkoumaní práce EP, zvlášť velké koalice lidovců a sociálních demokratů, která „vždy neprospívala demokracii a transparentnosti“.

Šéf evropských lidovců (EPP) v EP Manfred Weber oznámil, že tato největší parlamentní frakce oznámí svého kandidáta na nového předsedu této instituce na plenárním zasedání v prosinci. Na otázky novinářů, jestli se o funkci bude ucházet on sám, nechtěl Weber přímo odpovědět, ale ani to nevyloučil.

Jako další možní kandidáti za EPP se uvádějí irská poslankyně Mairead McGuinnessová, bývalý slovinský ministr zahraničí Alojz Peterle, někdejší francouzský ministr pro evropské záležitosti Alain Lamassoure a bývalý italský komisař Antonio Tajani.


Dále čtěte:

bitcoin školení listopad 24

Německým prezidentem bude nejspíš Steinmeier, získal podporu i od CDU

Průzkum: Merkelová by porazila Gabriela i Schulze


  • Našli jste v článku chybu?