Menu Zavřít

Sdílenou ekonomiku je nutné regulovat, tvrdí vládní koordinátor Malý

5. 10. 2017
Autor: ČTK

Řidiči jezdící podle mobilních aplikací musí mít jiná pravidla než klasické taxislužby, sdílenou ekonomiku je ale nutné regulovat, řekl vládní zmocněnec pro digitální agendu Ondřej Malý.

Změny pravidel v taxislužbě, které si vyžaduje stále častější využívání mobilních aplikací tipu Uber, přinese novela zákona, kterou připraví ministerstvo dopravy. Část navrhovaných legislativních úprav už představilo veřejnosti. Současná Sněmovna už ale novelu schvalovat nestihne.

V taxislužbě ministerstvo dopravy zvažuje, zda nepostavit na roveň data o přepravě získaná prostřednictvím mobilních aplikací a klasických taxametrů za předpokladu, že bude mít stát možnost tato data kontrolovat. Takováto vozidla by z pohledu ministerstva vykonávala taxislužbu, ale za mírně pozměněných podmínek. „Zákazník by si musel objednávat službu jen prostřednictvím aplikace, nemohl by zastavit vozidlo běžně na ulici,“ uvedl náměstek ministra dopravy Ladislav Němec. Ministerstvo také navrhuje umožnit, aby místo označení taxi na střeše mohlo být auto pro přepravu označeno pouze nálepkou jako v některých evropských zemích.


Airbnb, nebo dlouhodobě: jak se daní příjem z pronájmu bytu?

 Ilustrační foto


Takto označená vozidla by ale přišla o některé výhody, které mají zřetelně označená vozidla taxi. Jde například o možnost jízdy ve vyhrazených pruzích pro MHD a právě vozy taxislužby nebo o stání na vyhrazených místech.

Podle pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO) jdou návrhy ministerstva dopravy správným směrem. Počká si ale na definitivní podobu návrhu novely zákona, aby ji mohla komentovat. K problematice taxislužby a sdílené ekonomiky se v pátek také sejde pracovní skupina na ministerstvu dopravy, která by měla dosavadní návrhy, které jsou zatím jen body pro diskusi, více konkretizovat.


Mínus 120 milionů: Praha tratí na sdíleném ubytování

 Ulice Antala Staška při pohledu z nejvyššího patra radnice Prahy 4


Kromě taxikářů, kteří se nejčastěji vymezují právě proti americké společnosti Uber, vyvolává spory využívání aplikace Airbnb pro krátkodobý pronájem bytů a nemovitostí turistům. Neregulované využívání podobných aplikací vede podle kritiků k růstu cen nájemního bydlení a představuje nekalou konkurenci ubytovacích zařízení.

Problematiku sdílené ekonomiky kromě české vlády řeší Evropská komise. Výsledek jejího rozhodování se podle ministerstva dopravy očekává v listopadu.

bitcoin_skoleni

O sdílené ekonomice dále čtěte:

Milion turistů a 10 tisíc hostitelů. Airbnb se v Česku daří

Krnáčová: S Uberem nic nezmůžu

Praha 1 nemá přehled o pronájmech bytů přes Airbnb. Server jich nabízí tisíce

Komentář: Uber jako predátor

 Weikert


  • Našli jste v článku chybu?