Menu Zavřít

Senát odmítl zpřísnění podmínek pobytu cizinců v Česku. Je prý v rozporu s ústavou

31. 5. 2017
Autor: ČTK

Senát odmítl zpřísnění podmínek pobytu a zaměstnávání cizinců v Česku, které u poslanců prosadilo ministerstvo vnitra v rámci novely cizineckého zákona. Bylo by to v rozporu s ústavou, právem EU i lidskoprávními závazky České republiky, rozhodli dnes senátoři. Novelu tak dostane Sněmovna k opětovnému projednání.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) výtky odmítl s tím, že podle jeho úřadu jsou neopodstatněné. „My tam kolizi s ústavou nevidíme,“ prohlásil. Připomeněl, že novelu poslala Sněmovna do Senátu hlasy 148 poslanců. To je víc, než kolik je třeba k přehlasování veta horní komory. Novela je podle ministra potřebná i kvůli regulaci ekonomické migrace.

Bývalý ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) namítal, že návrh například nepřípustně ruší dozor státních zástupců nad výkonem zajištění cizinců v detenčních zařízeních nebo omezuje právo na sloučení rodin cizinců. „V této podobě je návrh neústavní a je v rozporu s evropským právem a lidskoprávními smlouvami,“ uvedl ministr. Zamítnutí novely vedle obhájců lidských práv požadovala také Hospodářská komora ČR.

Novela má mimo jiné po vzoru azylového zákona umožnit zastavení řízení o povolení pobytu, pokud by se cizinec bez vážného důvodu k řízení nedostavil, lhal by nebo předkládal padělané doklady. Na řízení má mít vliv také cizincovo odsouzení pro úmyslný trestný čin. Podnětem byly nedávné problémy se zahraničními pracovníky v některých českých průmyslových zónách.


V případě Vietnamu Česko naprosto rezignovalo na výběr lidí, které k sobě pustí Přečtěte si více

V roce 1981 přijelo do Vilémova u Šluknova 51 Vietnamek, které se naučily obsluhovat tkalcovské stroje


Omezit nežádoucí ekonomickou migraci má novela postihem takzvaného skrytého agenturního zaměstnávání bez povolení úřadu práce. Zavádí také kategorii nespolehlivého zaměstnavatele v případě jeho zadlužení, neplacení pojistného za zaměstnance nebo nelegálního zaměstnávání. Taková firma by cizince nemohla zaměstnávat. Proti tomu protestovaly zaměstnavatelské svazy.

Novela počítá rovněž s tím, že pracující cizinci budou moci zůstat v ČR až půl roku bez toho, aby museli po třech měsících žádat o prodloužení víz. Podnikající cizinci by mohli zůstat až dva roky, pokud by se jejich aktivity týkaly významné investice.

MM25_AI

Změna zákona je nutná kvůli směrnicím EU, které byly schváleny před třemi lety. Nově má být v zákoně zaveden nový institut karty vnitropodnikového zaměstnance. Karta umožní cizincům být v Česku až půl roku, pokud pracují na pozici manažera, specialisty či stážisty ve firmě nebo korporaci, která má sídlo mimo Evropskou unii. Až půl roku by v zemi mohli pracovat také cizinci, kteří přijeli kvůli sezonní práci.

Dále čtěte:

Příliv cizinců za prací: vláda poprvé brzdí

Cizinců v Česku pracuje přes 320 tisíc, třetina dělá nekvalifikované činnosti


  • Našli jste v článku chybu?