Menu Zavřít

Šikovný úředník. Odbojáře kádruje bolševik Bachan

7. 11. 2016
Autor: archiv MF

Svět je vzhůru nohama. Osvědčení veteránům antikomunistického odboje smí vydávat exšpion, který porušuje všechna ustanovení, jež zákon od odbojářů vyžaduje.

Milan Bachan je příklad úředníka, jemuž se daří za každého režimu. Působí ve vedení odboru pro válečné veterány ministerstva obrany, který má na starost mimo jiné péči o legionáře-antikomunisty nebo příslušníky třetího odboje. Lidi, kteří se postavili komunistickému režimu. On sám tomuto režimu ochotně sloužil jako příslušník rozvědky – Zpravodajské služby Generálního štábu. Jako „důvěrníka“ s krycím jménem Roman si jej pak vedla i Vojenská kontrarozvědka.

Spis vojenské tajné služby, do něhož jsme měli možnost nahlédnout, je obsáhlý. Vyplývá z něj, že absolvent vojenské vysoké školy ve Vyškově a člen KSČ od roku 1980 Milan Bachan si podal žádost o vstup do kontrarozvědky (VKR) v únoru 1985. Služba jeho ochoty spolupracovat zprvu nevyužila. „Nebyla VKR realizována,“ stojí hned v úvodu svazku. Z hlášení jiných spolupracovníků tajné služby vyplývá proč. Bachan podle nich „není systematický v práci, jeho výsledky jsou pod hranicí možností, rád si popije, je často nemocen a má problémy s udržováním utajovaných skutečností“.

Tankistu Bachana za krátký čas políbila armádní štěstěna a v září roku 1986 byl převelen ke Generálnímu štábu Československé lidové armády. Tam se stal frekventantem dvouletého interního studia vojenského zpravodajství. „Jmenovaný potvrdil, že je politicky vyspělým a třídně uvědomělým důstojníkem, oddaným socialistickému zřízení, přátelství a spojenectví se SSSR a ostatními státy Varšavské smlouvy. Jeho celkové názory a postoje svědčí o angažovanosti za politiku KSČ,“ hodnotili tenkrát vojenští zpravodajci Bachanův třídní postoj.

Přestože byl příslušníkem armádní špionáže, „kontráši“ jej ze zřetele nepustili. V roce 1987 ho major kontrarozvědky Jiří Murdych navrhl za důvěrníka VKR. Kategorie důvěrník byla takzvaně nevědomou formou spolupráce, dotyčný mohl nabýt dojmu, že s ním jedná jeho nadřízený nebo policista. Nepodepisoval ani vázací akt, který dokládal spolupráci vědomou. Jenže u Bachana, v té době důstojníka rozvědky, je navýsost nepravděpodobné, že by identitu kontaktujícího důstojníka neodhalil.

Celý článek čtěte v aktuálním vydání týdeníku Euro, které vychází 7. listopadu

 titulka Euro 45/16

Dále čtěte:

MM25_AI

„Typ“ Jindrák. Na Hrad míří bývalý agent vojenské rozvědky

Svaz bojovníků nejen za svobodu: bratři a sestry, potřebuji peníze


  • Našli jste v článku chybu?