Menu Zavřít

Skotsko už se připravuje na referendum o nezávislosti

25. 6. 2016
Autor: ČTK/AP

Otázka druhého referenda o nezávislosti Skotska je na stole a vláda připravuje právní kroky, které by ho umožnily. Po zasedání skotského kabinetu to dnes uvedla premiérka Nicola Sturgeonová. Skotská vláda podle ní zahájí okamžitě jednání s evropskými institucemi, aby ochránila Skotsko a jeho místo v EU.

„Kabinet souhlasil s tím, abychom zahájili rozhovory s institucemi Evropské unie a členskými státy EU, abychom zjistili všechny možnosti, jak ochránit místo Skotska v Evropské unii,“ uvedla Sturgeonová.

Skotská první ministryně oznámila, že má v plánu obrátit se přímo na jednotlivé členské státy EU a získat si jejich podporu pro udržení Skotska v evropském bloku. Unijní diplomaty působící ve Skotsku chce v průběhu příštích dvou týdnů pozvat na summit do své oficiální rezidence v Edinburghu, napsal britský list The Guardian.

Sturgeonová vyjádřila „hluboké zklamání“ nad výsledkem čtvrtečního referenda, v němž se Britové vyslovili pro odchod země z Evropské unie. Většina obyvatel Skotska (62 procent) se ale vyslovila pro setrvání, brexit podpořilo jen 38 procent místních voličů. V celé Británii to bylo nakonec téměř 52 procent.

Sturgeonová uvedla, že má v plánu ihned zahájit diskuse s Evropskou komisí, aby „ochránila vztah Skotska s EU a naše místo na jednotném trhu“. Dodala, že bude vytvořen rovněž sbor finančních, právních a diplomatických poradců, kteří budou jejímu kabinetu nápomocní při vyjednáváních s Bruselem.

„Kabinet souhlasil s tím, že začneme okamžitě jednat s unijními institucemi a dalšími členskými státy, abychom zjistili, jaké jsou možnosti pro ochranu skotského místa v EU,“ řekla po dnešním krizovém jednání vlády skotská premiérka.

bitcoin školení listopad 24

Skotská vláda se podle premiérky chystá přijmout všechna právní opatření, která by konání druhého referenda umožnila. Skotsko uspořádalo referendum o nezávislosti v roce 2014. Samostatnost tehdy odmítlo 55 procent voličů.

V dnešním prohlášení Sturgeonová nezopakovala svá páteční slova, že nové hlasování je velmi pravděpodobné. Uvedla jen, že „druhé referendum o nezávislosti je jasnou možností, která by měla být na stole a také na stole je“. Mluvčí Evropské komise slova premiérky o vyjednáváních s unijními institucemi odmítla komentovat. „Jestliže zde bude určitá žádost (o vyjednávání), jsem si jistá, že na ni odpovíme. Nemohu ale komentovat věci, které se zatím nestaly,“ uvedla.


O brexitu dále čtěte:

Británie zřejmě omezí Čechům přístup na pracovní trh

Hlavní příčiny brexitu: euroskepticismus a emoce

V londýnské City se kvůli brexitu bude propouštět

  • Našli jste v článku chybu?