Menu Zavřít

Smělý cíl. Piráti chtějí deset procent hlasů, aby mohli prosazovat program

2. 10. 2017
Autor: čtk

Pirátská strana nejde do letošních voleb s úmyslem pouze překročit pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny, za cíl si dává zisk alespoň desetiny hlasů. Piráti jsou podle svého předsedy Ivana Bartoše v případě vstupu do Sněmovny připraveni být v opozici, ale i vstoupit do vlády, pokud budou naplněny podmínky povolební strategie. Podporu kabinetu podmiňují mimo jiné tím, že do něj nebudou nominováni nekompetentní lidé nebo politici s korupční historií.

Bartoš řekl, že cíl získat deset procent hlasů je současně ambiciózní i střízlivý a vychází z průzkumů veřejného mínění. „Já si myslím, že protože jsme nelhali v kampani, pokračujeme v té pozitivní komunikační linii a máme dobrý program, tak že ustojíme i nějaké ty antikampaně, které v závěru volební kampaně očekávám,“ uvedl.

Alespoň desetiprocentní zisk má být klíčem k tomu, aby strana měla větší možnost prosadit své myšlenky. „Míra toho, jak budeme moci uplatnit náš program, je přímo úměrná mandátu, který dostaneme. Takže naše meta není 'dostaneme se do Sněmovny, jupí'. Chceme být relevantní silou,“ vysvětlil Bartoš.

Přirozeného partnera mezi ostatními stranami pro Piráty Bartoš nevidí. „Struktury a principy fungování stran jsou hierarchické, autoritativní, strany často nedodržují vlastní stanovy a nikdo to neřeší. Byli bychom rádi, kdyby se demokratizovaly, odhodily by lidi s korupční minulostí, pak samozřejmě povolební partnerství je možné,“ uvedl.


Já už jdu. Strach z migrace povolal do politiky i Františka Ringo Čecha

 František Ringo Čech


Požadavek na to, aby případní partneři Pirátů nenominovali do vlády lidi s problematickou minulostí, má strana ve své povolební strategii. „Protože jsou (právně) nevinní, tak si Piráti uzurpují právo říct, které osoby to jsou. A my nejsme benevolentní ke lhaní, korupci nebo vině, která z pozice té funkce na historických kauzách prostě byla, ale odskákal to třeba nějaký úředník,“ vysvětlil Bartoš.

Případná dohoda s hnutím ANO na celostátní úrovni by byla podle Bartoše komplikovaná mimo jiné kvůli vyšetřování jeho nejvyšších představitelů Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka kvůli případu Čapího hnízda. „Není řešení, že někdo se oficiálně vzdá funkce, ale pak ji řídí, nebo že vezme své firmy a převede je na manželku,“ uvedl.

Rozšíření registru smluv a revize EET
Z registru smluv by měly podle představ Pirátské strany zmizet výjimky, povinnost zveřejňovat smlouvy by se měla týkat všech státních firem včetně společnosti ČEZ. „Zastavit bychom chtěli EET a okamžitě provést jeho revizi,“ uvedl Bartoš. „A třetí a čtvrtá vlna je z našeho pohledu nesmysl,“ řekl k dalším fázím projektu.

Slovensko, náš vzor. Tamní veřejný rejstřík na rozdíl od českého slouží svému účelu

 Juraj Široký byl nucen přiznat se k třetinovému vlastnictví Váhostavu.


Z osobní zkušenosti má navíc dojem, že Babiš nedodržuje sliby i kvůli tomu, že za ním stojí mediální dům Mafra, který je nyní součástí Babišových svěřenských fondů. „Když vám někdo lže a neplní slib, tak takový závazek jako koaliční smlouva nemá smysl, když do toho vstupujete s tím, že potenciálně vás ten člověk podtrhne,“ konstatoval.

Strategie Pirátů počítá s tím, že strana den po volbách vytvoří vyjednávací tým a stanoví, s jakými stranami a v jakém pořadí jednat. Vyjde přitom z programu, zvolených poslanců, důvěryhodnosti či vystupování stran v kampani. „Pokud budeme mít na základě výsledků voleb odpovídající mandát, jsme připraveni jednat o účasti ve vládě s cílem prosadit maximum programu, ačkoliv velmi dobře zvládneme i roli tvrdé, ale konstruktivní opozice,“ stojí v dokumentu.

bitcoin_skoleni

Čtěte další články v sekci Volby 2017:

Na Míru si pivo nedávej! TOP 09 bojuje o přežití, má stejný volební potenciál jako Okamura

Noví sponzoři Pirátů: na kampaň přispěl miliardář Dejčmar i internetový byznysmen Barta

Kšaft umírající matky ČSSD

 Weikert


  • Našli jste v článku chybu?