Menu Zavřít

Solární spory táhnou náklady ministerstva na právní služby k arbitrážím nahoru

5. 3. 2017
Autor: CC BY-SA 3.0: ŠJů via Wikimedia

Náklady ministerstva financí na právní služby v souvislosti s vedením mezinárodních arbitráží loni stouply na 128 milionů korun. Předloni byly náklady 89 milionů korun. Důvodem zvýšených nákladů jsou arbitráže související se spory ohledně solární energetiky, které se v posledních dvou letech dostaly do nejnákladnější fáze, uvedl úřad.

„Tyto náklady se však mohou státu vrátit, pokud v arbitrážích uspěje a budou mu přiznány náklady řízení, jako se tomu stalo přede dvěma týdny, kdy MF vyhrálo arbitráž o dvě miliardy korun s britskou společností WNC Factoring,“ uvedl Filip Běhal z tiskového oddělení MF. V uvedeném sporu tribunál uložil povinnost zaplatit ČR náhradu nákladů za vedení arbitráže zhruba 47 milionů korun.

Česko v současné době čelí 12 mezinárodním arbitrážím, z toho sedm souvisí s investicemi do fotovoltaických elektráren. Souhrnná výše všech žalovaných nároků činí zhruba osm miliard korun.


Šance Česka ohledně solárních arbitrážích by se měly zlepši. Čtěte:

Česko posílí v arbitrážích: Brusel posvětil zásahy proti solárníkům

 Výhodná podpora. Větší využívání zelených bonusů snižuje náklady na obnovitelné zdroje


Dosud bylo podle údajů MF proti České republice ukončeno 21 arbitráží. Celkem 15 z nich skončilo pro stát úspěšně, tři spory byly ukončeny narovnáním a tři arbitráže ČR prohrála. Nejnákladnější arbitráží byl pro Česko spor se CME ohledně znehodnocení investice do televize Nova. Stát v roce 2003 musel firmě zaplatit 10,6 miliardy Kč.

Naposledy MF v únoru uspělo v arbitráži s britskou společností WNC Factoring, která požadovala ve sporu od státu dvě miliardy korun. Firma tvrdila, že byla poškozena pochybeními České republiky v procesu privatizace společnosti Škodaexport a také následným neposkytnutím úvěru od České exportní banky, což podle ní zapříčinilo úpadek společnosti.

Arbitráže jsou většinou výsledkem smluv o ochraně investic z počátku 90. let. Smlouvy byly většinou pro ČR nevýhodné. Ministerstvo financí již delší dobu pracuje na tom, aby tyto smlouvy zanikly. Arbitrážní řízení je sice rychlejší a efektivnější než projednání u soudu, stojí ale mnohem více peněz.

MM25_AI


Daňové ráje už nejsou to, co bývaly. Alespoň pro české byznysmeny:

Nizozemské holdingy české podnikatele už netáhnou

Typickou dominantnou nizozemského venkova jsou větrné mlýny


  • Našli jste v článku chybu?