Menu Zavřít

Soud opět osvobodil Nečasovou, žalobci jsou pod tlakem

17. 6. 2016
Autor: čtk

Soud znovu zprostil Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) a tři bývalé zpravodajce Milana Kovandu, Ondreje Páleníka a Jana Pohůnka viny ze zneužití Vojenského zpravodajství. Verdikt není pravomocný, státní zástupce se proti němu ihned odvolal. Poslanec Marek Benda uvedl, že ministr spravedlnosti Robert Pelikán a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman by měli zahájit kárné řízení s olomouckými žalobci Ivo Ištvanem a Rostislavem Bajgerem.

Obžaloba tvrdí, že bývalá ředitelka kabinetu někdejšího premiéra Petra Nečase (ODS) v roce 2012 nezákonně zaúkolovala tajnou vojenskou službu, aby sledovala tehdejší Nečasovu manželku. Údajně jí šlo o osobní zájem, konkrétně o urychlení Nečasova rozvodu.

Jana Nečasová si páteční rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 1 vyslechnout nepřišla, z jednání se omluvila. Všichni tři bývalí zpravodajci naopak dorazili a po vyhlášení verdiktu neskrývali spokojenost. „Zvítězil opět zdravý rozum nad lží a nenávistí. Státní zástupci říkali před rokem, že mají dalších několik desítek důkazů. A co předložili? Vůbec nic, protože nic nemají,“ řekl novinářům Pohůnek.

„Věci, ze kterých jsme obžalováni, se prostě nestaly. Žádné důkazy k tomu nebyly předložené a soud v podstatě již potřetí rozhodl v náš prospěch,“ prohlásil bývalý šéf Vojenského zpravodajství Kovanda, pro nějž chtěl státní zástupce nejpřísnější trest ze všech obžalovaných - tři roky a deset měsíců vězení.

„Paní předsedkyně rozhodla naprosto přesně tak, jak je zákon postaven. Prosadilo se právo,“ komentoval rozhodnutí obhájce Nečasové Eduard Bruna.

„Je mi trošku líto, že to jednání nemohlo být veřejné, protože by veřejnost viděla, co Vrchní státní zastupitelství v Olomouci dokázalo vymyslet, vykonstruovat a vylhat,“ dodal Páleník. Veřejnost byla vyloučena z větší části hlavního líčení včetně závěrečných řečí, a to kvůli projednávání některých utajovaných informací, především k fungování Vojenského zpravodajství.

Marek Benda požaduje, aby se s žalobci zahájilo kárné řízení. Kromě olomouckého vrchního státního zástupce Ištvana a dozorujícího Bajgera by se podle něj mělo týkat i dalších žalobců, kteří se ve věci angažují. „Každá osoba v rozhodující pozici musí za své činy odpovídat a já vyzývám, aby se zodpovídali ti, kteří se pokusili na základě vymyšlených konstrukcí svrhnout legitimní vládu a jejího premiéra,“ uvedl Benda v prohlášení. Kauza zneužití Vojenského zpravodajství, která začala před třemi lety, totiž vedla k pádu vlády Petra Nečase.

„Z vyjádření pana poslance Bendy není úplně zřejmé, jaké jednání by mělo být předmětem kárného řízení. Nicméně pokud Nejvyšší státní zastupitelství obdrží odůvodněný podnět, bude se jím přirozeně zabývat, stejně jako se zabývá všemi ostatními podněty,“ reagoval Zeman.

Přečtěte si o soudním procesu více

Soud: Odposlechy v kauze Nagyové a Rittiga nebyly nezákonné

 Jan Nagyová (Nečasová) a Petr Nečas

Zprošťující verdikt se týká údajného sledování jak Radky Nečasové, tak i dvou zaměstnanců z Úřadu vlády.

Kauza vedla před třemi lety k pádu Nečasovy vlády, Nečas se později rozvedl a Nagyovou si vzal za manželku. Čtveřice obžalovaných vinu od počátku odmítá. Zpravodajci se hájí tím, že Radku Nečasovou nesledovali, ale prováděli takzvané kontrasledování kvůli obavám z toho, že premiérově rodině hrozí nebezpečí. Nečas jako svědek vypověděl, že Vojenskému zpravodajství zadal úkol on sám, Nagyová prý jen zprostředkovávala komunikaci.

Obvodní soud v kauze poprvé rozhodoval v roce 2014, kdy Nečasové uložil trestním příkazem roční podmíněný trest, Pohůnkovo stíhání zastavil a případ Kovandy a Páleníka předal ministerstvu obrany, aby ho řešilo jako kázeňské provinění. Pražský městský soud však už tehdy soudkyni Heleně Králové případ zpravodajců vrátil. Nagyová i státní zástupce navíc podali odpor, takže se muselo konat hlavní líčení.

MM25_AI

Loni v květnu pak Králová ohledně všech obžalovaných dospěla k závěru, že se žádný trestný čin nestal. Městský soud v Praze pak ale vyhověl odvolání žalobců a vrátil věc k doplnění dokazování. Mimo jiné zpochybnil Nečasovu výpověď, když poukázal na to, že bývalý premiér může být motivován snahou pomoci své současné ženě.

„Ze všech tehdy vznesených obvinění nebylo do dnešního dne soudem potvrzeno ani jediné. Naopak stát zaplatil vysoké odškodné za nezákonné vazby tří bývalých poslanců,“ uvedl Benda. Nečas a další lidé jsou podle něj již tři roky vláčeni po soudech a skandalizováni uniklými nebo přehrávanými odposlechy jen kvůli tomu, že lidé odpovědní za zásah mohli své odpovědnosti vyhýbat.

  • Našli jste v článku chybu?