Zákon o střetu zájmů zavádí registr majetku pro zhruba 50 tisíc politiků, vojáků a úředníků.
V českých poměrech půjde jistě o sledovaný web. Ministerstvo spravedlnosti začne po schválení zákona o střetu zájmů připravovat registr majetkových přiznání veřejných funkcionářů. O majetku budou muset nově informovat i náměstci ministrů, soudci nebo vojáci od hodnosti podplukovníka. Dosavadní úprava přiznání byla tristní, veřejní funkcionáři, jichž se úprava týkala, podávali svá přiznání na šest tisíc různých míst.
Politici a úředníci se až dosud transparentností příliš nezabývali. Jsou to přitom oni, kdo jsou placeni z veřejných peněz a na vrcholných funkcích rozhodují o zákonech, veřejných zakázkách nebo o vině či nevině obžalovaných politiků, lobbistů a dalších.
Jak vyplývá z čerstvého průzkumu protikorupční organizace Oživení, podle dosavadní legislativy posílají funkcionáři svá přiznání na šest tisíc různých míst a do části z nich je velmi obtížné veřejně nahlédnout. A když to lidé z Oživení udělali, našli u 483 majetkových přiznání 122 s chybami. Průzkum sám o sobě nemá poukazovat na jednotlivé chyby, ale na přístup politiků a úředníků k otevřenosti. „Zprůhlednění osobních zisků a nabytého majetku a zamezení různým formám střetu zájmů je zcela zásadní pro zvýšení důvěryhodnosti tuzemských politiků,“ říká Václav Zeman ze sdružení Rekonstrukce státu.
Přečtěte si také: Aktivista vymohl z Hradu údaje o platech Mynáře, Forejta a Ovčáčka |
Nově tak úředníci a politici odevzdají svá majetková přiznání do centrálního registru. Oproti stávající úpravě zahrnující třeba poslance a senátory se budou týkat také náměstků členů vlády a náměstka ministra vnitra pro státní službu, vedoucího kanceláře poslanecké sněmovny, kanceláře senátu a kanceláře prezidenta republiky, dále také vojáků z povolání ve vojenské hodnosti podplukovník a vyšší (s výjimkou příslušníků zpravodajských služeb) a ředitelů veřejných výzkumných institucí. Přiznání budou podávat i soudci a státní zástupci, jejich dokumenty ale nebudou veřejné.
Přiznání se budou podávat v den nástupu do funkce, takže z nich půjde retrospektivně zjistit, jak politik během svého úřadování zbohatl nebo naopak zchudl.
Poslanci nepřijali úpravu Marka Bendy (ODS) na zachování nynějšího stavu, nově se tak úprava bude týkat zhruba padesáti tisíců funkcionářů. Vymahatelnost zákona ale nebude vysoká. Za jeho porušení bude hrozit přestupkové řízení a maximálně tisícové pokuty. Zastánci zákona považují jeho prosazení ve sněmovně i přesto za úspěch.
Novelu zákona o střetu zájmů, která také politikům zakazuje vlastnit média nebo jejich firmám žádat o dotace a pracovat na státních zakázkách, musí ještě projednat senát a schválit prezident. Šéf hnutí ANO 2011 Andrej Babiš, na nějž zákon míří, se už dal slyšet, že se střetu vyhne přepisem svých firem na blízké osoby. Po hlasování poslancům vzkázal, že nevědí, jak funguje svět.
Přečtěte si také:
Šedá, ale naše. Co nám stínová ekonomika říká o fungování státu
Kontroloři se činí, doměřili daně za 16 miliard