Menu Zavřít

Stát do dubna hospodařil nejlépe od roku 1993

2. 5. 2016
Autor: ČTK

Přebytek státního rozpočtu ke konci dubna klesl na 30,5 miliardy korun z březnových 43,6 miliardy korun. Je to nejlepší výsledek hospodaření státního rozpočtu za duben od roku 1993, uvedlo dnes ministerstvo financí. Loni v dubnu byl rozpočet ve schodku 0,4 miliardy korun a na celý letošní rok je schválen se schodkem 70 miliard korun.

„Nejvyšší dubnový přebytek rozpočtu je doprovázen vzestupem daňových příjmů bezmála o desetinu. To v podmínkách snižování daňové zátěže obyvatelstva, ke kterému již třetím rokem v České republice dochází, považuji za dobrý výsledek,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš.

„K dosud nejlepšímu výsledku rozpočtu přispěla disciplína na výdajové straně rozpočtu, zásadním faktorem bylo ale zlepšení příjmové strany,“ myslí si analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Toto zlepšení podle něj čerpá z růstu mezd a ziskovosti firem. Projevilo se ve zvýšeném výběru daní z příjmu fyzických osob a sociálního pojistného naznačujícím, že se v dubnu v mnoha podnicích vyplácely štědré bonusy. Ten druhý faktor má původ převážně v loňských ziscích podniků, z nichž se odvozují letošní zálohy.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci dubna meziročně stouply o 27,6 miliardy na 427,7 miliardy korun. Nejvíce k tomu přispěly daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení a peníze přijaté od EU. Celkové výdaje státu meziročně klesly o 3,3 miliardy na 397,1 miliardy korun.

Daňové příjmy bez sociálního zabezpečení ke konci dubna meziročně stouply o 16,1 miliardy na 186,1 miliardy korun. Příjmy z pojistného na sociální zabezpečení meziročně stouply o 8,1 miliardy na 139,2 miliardy korun.

Saldo státního rozpočtu leden-duben (mld. korun)

Saldo státního rozpočtu leden-duben

Inkaso daně z přidané hodnoty (DPH) v meziročním srovnání stouplo o 1,3 miliardy na 77,6 miliardy korun. „S ohledem na růst inkasa lze usuzovat, že kontrolní hlášení má především preventivní charakter, což se projevilo především poklesem tzv. fiktivních faktur, kterými si plátci snižovali svou vlastní daňovou povinnost,“ uvedlo MF. Negativně je pak podle MF tempo růstu DPH ovlivněno lednovou změnou rozpočtového určení daní, kdy vzrostl podíl krajů na celkovém výnosu DPH ze 7,86 procenta na 8,92 procenta.

Inkaso spotřebních daní meziročně stouplo o necelých pět miliard na 46,7 miliardy korun. Příjmy z daně z minerálních olejů rostly díky vyšší spotřebě způsobené nízkými cenami pohonných hmot. Rovněž spotřební daň z tabákových výrobků byla v dubnu meziročně vyšší.

Největší objem výdajů rozpočtu je určen na sociální dávky. Ke konci dubna na ně z rozpočtu putovalo 169 miliard korun, tedy meziročně o 4,4 miliardy více.

„Jakkoliv duben sám o sobě zaznamenal schodek, vývoj rozpočtového salda za první čtyři měsíce roku jako celek naznačuje, že by se vládě skutečně mělo podařit stlačit letošní rozpočtový schodek pod jeho loňskou úroveň. Pozitivní vývoj na trhu práce a rostoucí spotřeba domácností vytvářejí pro zlepšení rozpočtového salda potřebnou platformu,“ míní analytik Generali Investments Radomír Jáč.


Čtěte dále:

MM25_AI

Babiš: Schodek rozpočtu by měl do roku 2019 klesnout na 30 miliard

Nástroj pro veřejné zakázky státu neušetřil, zjistil NKÚ

  • Našli jste v článku chybu?