Americký ministr zahraničí Rex Tillerson se rozhodl vydat na asijskou cestu do Japonska, Jižní Koreje a Číny bez obvyklého doprovodu týmu reportérů. Namísto toho s ním cestuje jediná novinářka ze zpravodajského webu konzervativního příklonu. Zpravodajové akreditovaní u ministerstva zahraničí tento postup ostře kritizují, uvedla dnes CNN. Do Japonska, první zastávky zahraniční cesty, dorazil Tillerson ve středu.
Třebaže nedávno založený web Independent Journal Review (IJR) není zavedený v oblasti zahraničního zpravodajství, z Tillersonovy cesty do Asie bude podávat zprávy jeho reportérka Erin McPikeová. Ta sice dříve pracovala pro CNN a v dalších zpravodajských společnostech, ale delší zkušenost s pokrýváním událostí spojených s ministerstvem zahraničí nemá. Nezvyklý krok zvolit pro pokrytí web IJR označil ve středu mluvčí ministerstva zahraničí Mark Toner za „snahu dosáhnout širšího zastoupení amerických médií“ a „pokus vymanit se z okruhu známých firem“. Relativně malý zpravodajský web IRJ založil na sklonku roku 2012 bývalý republikánský politický konzultant Alex Skatell.
Tillersonovo rozhodnutí vyvolalo nemálo stížností. Příčí se totiž takřka padesátileté tradici a mohlo by ztížit mediální pokrývání americké zahraniční politiky. Někteří ostřílení reportéři tento tah neoficiálně označili za urážlivý. Sdružení zpravodajů amerického ministerstva zahraničí vyjádřilo v oficiálním prohlášení své zklamání a dodalo, že s Tillersonovými zástupci jedná „o celé řadě otázek souvisejících s přístupem médií k vládě“.
Zjednodušit a osekat. Přečtěte si, jak funguje americká diplomacie pod Tillersonem
Podle vyjádření ministerstva zahraničí byl obvyklý doprovod zpravodajů pominut, protože Tillerson si ve snaze ušetřit vyžádal na cestu menší letadlo. Podle CNN reportéry toto odůvodnění nepřesvědčilo. Předchozí ministři zahraničí - republikáni i demokraté - totiž tradičně cestovali s menší skupinkou reportérů. Náklady na cesty novinářů vždy pokrývaly zpravodajské organizace. Americká delegace do Asie odcestovala vojenskou verzí Boeingu 737, letadlem C-40. Do toho se v závislosti na úpravě letounu může vejít od 26 do 111 osob.
Někteří ze zpravodajů letí v této situaci do Asie komerčními lety a snaží se s delegací držet krok. Podle agentury AP jim ministerstvo zařídí ubytování. Podle novinářky BBC Kim Ghattasové bývalo běžné, že ministra zahraničí při jeho cestách doprovázelo kolem dvaceti novinářů. Mluvčí ministerstva sdělil, že budou mít k Tillersonovi přístup během jeho oficiálních setkání s médii. Řekl také, že neví, zda se toto řešení bude uplatňovat i v budoucnosti.
CNN v této souvislosti připomíná vyostřený vztah prezidenta Trumpa k médiím. Od jeho poslední tiskové konference uplynulo 25 dní, od posledního televizního rozhovoru 13 dní a poslední příspěvek na twitter zaměřený proti tisku vydal před třemi dny.
Dále čtěte: