Nový americký prezident během kampaně kritizoval centrální banku za příliš nízké úrokové sazby. Nyní na něj čeká jmenování nových členů Fedu. Paradoxně možná budou Trumpovou volbou, aby podpořil slabší dolar, ještě větší zastánci nízkých sazeb.
Dvě křesla v Radě guvernérů Fedu jsou volná již od roku 2014. Bývalý prezident Barack Obama nebyl schopen najít kompromis se Senátem, podobně jako v případu soudce Nejvyššího soudu. Od dubna se navíc v Radě uvolní další místo. Rezignaci totiž minulý týden náhle podal Daniel Tarullo, který měl blízko k Obamovi a mandát až do roku 2022.
Trump tak bude moci brzy vybrat do Rady hned tři guvernéry. Co víc, příští rok skončí ve funkci předsedkyně Janet Yellenová. Že její mandát Trump neprodlouží, je zřejmě jasné. Během kampaně Yellenovou obviňoval z toho, že úmyslně drží úrokové sazby nízko, aby zvýšila šance na zvolení demokratické protikandidátky Hillary Clintonové. Vedle ní skončí i viceprezident Stanley Fischer.
Ačkoli členy Rady mohou oba nadále zůstat (mají mandát až do roku 2024, respektive 2020), obvykle odstupující předseda a vicepředseda končí v Radě úplně. Tím by najednou Trump měl (v případě, že jeho kandidáty schválí Senát), v Radě pět svých členů ze sedmi.
Rozhodování Fedu |
---|
O měnové politice v USA rozhoduje měnový výbor, přesněji Federální výbor volného trhu (FOMC). Ten se skládá ze sedmi členů Rady guvernérů a pěti z dvanácti prezidentů rezervních bank. Z nich má hlasovací právo v FOMC jisté pouze prezident Federální rezervní banky v New Yorku, ostatní členové se střídají. |
Jestřáb, nebo holubice?
Prezident zatím výběr nových členů Fedu ponechává stranou zájmu a finanční trhy to znervózňuje. Koho si Trump vybere, je nejasné, podobně jako u řady dalších jeho jmenování a rozhodnutí.
Podle analytiků Deutsche Bank mohou Trumpova jmenování změnit politiku Fedu na deset let dopředu. „Pokud Trump promění Fed na extrémně holubičí, utrpí důvěryhodnost, inflační očekávání vzrostou, výnosy amerických dluhopisů stoupnou a dolar oslabí. Pokud chce Trump slabý dolar, musí jmenovat do Fedu holubice,“ předpovídají v Deutsche Bank.
Trump krátce před nástupem do úřadu signalizoval konec politiky silného dolaru. Holubice je označení pro někoho, kdo v současné situaci není nakloněn růstu úrokových sazeb. Opakem holubice je jestřáb, který si naopak přeje rychlejší růst sazeb. Odcházející Tarullo je spíše holubičím členem.
Přečtěte si komentář Vladana Gallistla o politice Fedu:
V příštím roce se ukáže, kdo plaval nahý
Fed zvýšil sazby podruhé od finanční krize loni v prosinci. Letos předpokládá, že sazby zvýší třikrát, poprvé asi už v březnu. Dosud je Fed považován za spíše holubičí a ještě loni se spekulovalo, že Trump a republikáni dosadí do centrální banky jestřáby. Jedním ze jmen, o kterých se diskutovalo v souvislosti s nahrazením Yellenové v pozici předsedy, je Kevin Warsh. Republikán již v Radě dříve seděl v období finanční krize a je výrazným jestřábem. Příklon Trumpa k politice slabého dolaru ho však může diskvalifikovat.
Pokud Trump vyslechne republikánský establishment, mohl by do Fedu zamířit slavný ekonom John Taylor, známý expert na měnovou politiku. Ten je v oblibě mezi konzervativními republikány. A do třetice se mluví o Glennu Hubbardovi, poradci bývalého prezidenta George W. Bushe. Oba jsou ovšem rovněž jestřáby.
Útok na regulace
Rezignace Tarulla, známého kritika Wall Street, je důležitá ještě v jednom ohledu. Tarullo byl šéfem výboru pro bankovní dohled. Stál za Dodd-Frankovým zákonem, který po finanční krizi přinesl nové regulace bankovnímu sektoru s cílem zabránit další krizi. Tento zákon Trump a jeho administrativa hodlají ne-li přímo zrušit, tak alespoň osekat. Od Tarulla se tak očekávalo, že této snaze Trumpa i republikánů v Kongresu bude bránit.
Uvolnění bankovní regulace se řada ekonomů obává, podle šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho je zárodkem pro další krizi. Trump slíbil zrušení Dodd-Frankova zákona již před svým zvolením. Na začátku února pak podepsal nařízení o přezkoumání zákona, který nazval „katastrofou“.
Čtěte dále:
Trump bude léčit finanční sektor: regulace selhala, Wall Street nabobtnala
Kolik vydělávají centrální bankéři? Šéfka Fedu mezi nejchudšími
Šéfka Fedu Janet Yellenová (Foto: ČTK)