Menu Zavřít

Trump si přivlastnil zásluhy za katarskou krizi. Pomohla prý jeho cesta do Rijádu

6. 6. 2017
Autor: čtk

Americký prezident Donald Trump rozhodnutí Saúdské Arábie a dalších arabských zemí vypovědět diplomatické vztahy s Katarem kvůli údajné podpoře terorismu, považuje za plod své nedávné cesty do Rijádu, kde na summitu arabských a muslimských zemí vyzval k tvrdšímu postupu proti financování terorismu.

„Je skvělé vidět, že návštěva Saúdské Arábie a (summitu) 50 (muslimských) zemí začíná přinášet ovoce. Jejich představitelé řekli, že zaujmou tvrdší přístup k financování extremismu, vše ukazuje na Katar. Možná je to začátek konce hororu jménem terorismus,“ napsal Trump.

Bílý dům uvedl, že USA jednají se všemi účastníky katarského sporu, aby záležitost pomohly vyřešit. „USA chtějí, aby se spor urovnal a vyřešil a aby zároveň byly dodrženy zásady, které prezident vytyčil v rámci boje proti financování terorismu a extremismu,“ řekl Trumpův mluvčí Sean Spicer.

Agentura DPA stejně jako další média připomněla, že Trump se během květnové návštěvy Rijádu sešel i s katarským emírem šajchem Tamimem bin Hamadem bin Chalífou Sáním a že tehdy vzájemné vztahy hodnotil jako „extrémně dobré“. S emírem při setkání hovořil o dalším rozvinutí hospodářské a bezpečnostní spolupráce.


O katarské krizi čtěte více:

Arabské země přerušují styky s Katarem. Podporuje terorismus, tvrdí

Katarský emír Sheikh Tamim bin Hamad Al-Thani


„Jednou z věcí, o které jsme mluvili, je prodej spousty krásného vojenského vybavení, protože nikdo jiný to nedělá jako Spojené státy,“ citoval portál The Hill Trumpovo prohlášení po schůzce s emírem. „A pro nás to znamená práci a na rovinu také větší bezpečnost u nás doma,“ dodal.

Mluvčí Pentagonu Jeff Davis na otázku novinářů, zda Katar podporuje teroristy, jak tvrdí skupina arabských států v čele se Saúdskou Arábií a Egyptem, odmítl odpovědět. „Nejsem ta správná osoba, které byste se měli ptát. Považuji je (Katařany) za hostitele naší velmi důležité základny Al-Udajd,“ dodal.

bitcoin_skoleni

Na základně v Kataru působí 10 tisíc amerických vojáků. Spojené státy ji využívají k náletům na pozice islámských radikálů v oblasti. Již v pondělí američtí ministři zahraničí a obrany Rex Tillerson a James Mattis prohlásili, že diplomatická krize v regionu neovlivní jednotný boj proti terorismu.

Dále čtěte:

Esej: Hnutí Hamás 2.0

Výnosná Trumpova návštěva. Saúdské a americké firmy uzavřely dohody za stovky miliard

Trump na arabském summitu zkritizoval Írán


  • Našli jste v článku chybu?