Bývalý bezpečnostní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Flynn je ochoten vypovídat o vazbách Trumpova blízkého okolí na Rusko výměnou za imunitu před stíháním. O Flynnově nabídce Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) a vyšetřujícím komisím obou komor Kongresu informoval jeho právní zástupce Robert Kelner. Trump na twitteru Flynna podpořil. Nabídka podle obeznámených nejmenovaných zdrojů nebyla dosud akceptována, napsal list The Wall Street Journal.
Flynnův právník Robert Kelner v písemném prohlášení uvedl, že jeho klient hodlá hovořit o „svém příběhu“, ale žádá o ochranu před „nespravedlivým pronásledováním“.
„Žádný soudný člověk, kterému radí právník, nepřistoupí na to, že ve vysoce zpolitizovaném prostředí honu na čarodějnice se podrobí výslechu bez záruk, že nebude nespravedlivě stíhán,“ uvedl Kelner s tím, že Flynn chce imunitu, protože se obává nepříjemností od americké justice
Trump podpořil Flynna na Twitteru:
Mike Flynn should ask for immunity in that this is a witch hunt (excuse for big election loss), by media & Dems, of historic proportion!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 31. března 2017
„Mike Flynn by měl o imunitu požádat, neboť je to ze strany médií a demokratů hon na čarodějnice historických rozměrů,“ napsal Trump. Ve svém tweetu rovněž uvedl, že zmíněný hon na čarodějnice byl rozpoután jen kvůli tomu, aby demokraté a jim nakloněná média našli zástupnou výmluvu pro loňskou volební porážku jeho rivalky Hillary Clintonové.
Kelner se v prohlášení vyvaroval vyjádření k tomu, zda se Rusko pokoušelo pomoci Trumpovi vyhrát loňské prezidentské volby. Zdůraznil však, že média byla zaplavena „nepodloženými obviněními, pobuřujícími nařčeními ze zrady a zvrácenými posměšky“.
Z aféry údajného vměšování Rusů do amerických voleb čtěte více:
CIA: Rusko se vměšovalo do voleb, snažilo se pomoct Trumpovi
Vměšování Ruska do amerických voleb? Obama žádá prošetření
Flynn po Trumpově nástupu do Bílého domu sloužil prezidentovi jako hlavní bezpečnostní poradce. Po 24 dnech v úřadu ale musel odstoupit kvůli svým nejasným vazbám na Rusko. Flynn totiž viceprezidentovi Miku Penceovi nejdříve řekl, že před prezidentskou inaugurací nehovořil s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem o amerických sankcích proti Rusku. Později připustil, že s Kisljakem jednal a že to Penceovi neřekl nedopatřením.
Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek v Archangelsku znovu důrazně popřel, že by se Moskva snažila zasahovat do loňských prezidentských voleb ve Spojených státech. Tato tvrzení jsou podle něj „lži a výmysly namířené proti Rusku a provokace“.
BBC připomněla, že právě Flynn na volebním sněmu republikánů dirigoval skandované volání po uvěznění Trumpovy soupeřky Hillary Clintonové kvůli prohřeškům s používáním soukromého serveru pro elektronickou poštu. Později rezolutně odmítal jako nepřijatelnou myšlenku, že by poradci Clintonové měli dostat imunitu. „Když potřebujete získat imunitu, tak to znamená, že jste pravděpodobně spáchali zločin,“ řekl tehdy televizi NBC News.
Přečtěte si, jak Trumpa komentuje Luboš Heger: