Menu Zavřít

Turecká odplata: Veto spolupráce NATO s Rakouskem

24. 5. 2017
Autor: ČTK

Turecko vetuje spolupráci NATO s Rakouskem a blokuje tak zároveň spolupráci Severoatlantické aliance s 41 zeměmi, napsal zpravodajský server BBC. Turecko poskytuje po Spojených státech alianci nejvíce vojenské síly, kdežto Rakousko členem NATO není. Podle BBC jde o o odplatu za to, že se Vídeň snaží zamezit vstupu Ankary do Evropské unie.

Rakousko sice členem Severoatlantické aliance není, ale úzce s ní spolupracuje, například nasadilo 400 vojáků do Kosova. Vídeň turecké veto odsoudila jako „nezodpovědné“.

Dobře informovaný zdroj BBC řekl, že zvýšené napětí mezi Tureckem a Rakouskem v podstatě zamezilo minulý rok jakékoli spolupráci mezi NATO a Vídní. Veto ovlivnilo také veškerá partnerství aliance, včetně těch s několika bývalými sovětskými státy.

„To, jak Turci v rámci aliance jednají, silně odsuzuji. Vůči Rakousku je to chování nezodpovědné a jen se tím posiluje mé přesvědčení o tom, že Turecko do EU rozhodně nepatří,“ uvedl v prohlášení zaslaném BBC rakouský ministr obrany Hans Peter Doskozil. „Turecko v tomto ohledu ohrožuje evropské bezpečnostní zájmy. Blokování Rakouska se dlouhodobě odráží na mírové misi na západním Balkáně,“ uvedl dále Doskozil.

Řešením mají být chystané reformy

Vzhledem k tomu, že turecké veto blokuje zároveň už několik měsíců spolupráci se čtyřicítkou zemí, rozhodly se členské státy reformovat fungování partnerství bloku. „Spolupráce aliance s partnerskými zeměmi se bude plánovat individuálně, a nikoli kolektivně. Tím se znatelně snížilo riziko zablokování partnerského programu,“ uvedl zdroj BBC.

NATO o 28 členech se má sejít na summitu tento čtvrtek ve svém bruselském ústředí. Očekává se, že hlavními tématy diskuzí bude boj proti terorismus a sdílení finanční zátěže. Požadavek přispívat do společné pokladny aliance dvěma procenty HDP splnilo pouze pět členských zemí (USA, Británie, Estonsko, Řecko a Polsko).

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Rakousku připisuje vinu za chladné vztahy Bruselu a Ankary.

Zhoršují se i vztahy Turecka s Německem

Ránu utrpěly i již tak napjaté německo-turecké vztahy, když v úterý skupina německých poslanců odřekla návštěvu Turecka poté, co jim Ankara sdělila, že jim neumožní uskutečnit velkou část plánovaného programu. Místopředsedkyně Spolkového sněmu Claudia Rothová ze strany Zelených postup Turecka považuje za provokaci vůči celému německému parlamentu.

„De facto se to rovná odmítnutí politického dialogu. Je to červená karta pro německý Spolkový sněm,“ řekla dnes na tiskové konferenci v Berlíně Rothová, která měla do Turecka odletět ve čtvrtek spolu s trojicí dalších poslanců.

Parlamentní delegace měla naplánované schůzky s tureckými vládními i opozičními poslanci, se zástupci turecké diplomacie, občanské společnosti nebo kurdské menšiny. „Naším cílem bylo i v těžkých časech pokračovat v debatě a stavět mosty namísto zdí,“ uvedla Rothová.

MM25_AI

Ankara ale nakonec poslancům vzkázala, že nebudou mít možnost v Turecku vést žádné oficiální politické rozhovory nebo navštívit parlament a další státní instituce. Odmítla také německým zákonodárcům poskytnout protokolární doprovod nebo ochranu, jak je při podobných návštěvách běžné.

Dále čtěte:

NATO zvažuje, zda se zapojí do boje proti IS

Na Černou Horu dopadaly bomby NATO, nyní bude členem. Hrozí odliv turistů z Ruska

Jako jednat s dítětem. NATO připravuje státníky na Trumpa


  • Našli jste v článku chybu?