Americký provozovatel alternativní osobní přepravy Uber Technologies stáhl svá auta bez řidiče z ulic v San Francisku. Zastavil tak program přepravy takzvanými autonomními auty, který spustil před týdnem, kvůli sporu s regulátorem.
Kalifornský úřad pro motorová vozidla ve středu oznámil, že zrušil registraci 16 samořídícím vozům firmy Uber, protože neměly řádné povolení. Za poslední týden úřad požadoval, aby Uber zastavil svůj program a splnil předpisy, které vyžadují speciální povolení k testování samořídících vozů na veřejných komunikací. Uber tvrdil, že nemusí mít povolení, protože jeho vozy vyžadují trvalé sledování provozu osobou v autě.
San Francisco bylo druhým testovacím místem pro autonomní vozy Uberu. Poprvé představila firma samořídící vozy v září v Pittsburghu.
Přečtěte si, jak je na tom Uber ekonomicky: Uberu vzrostly příjmy, přesto vykázal ztrátu přes 57 miliard |
Kalifornie definuje autonomní vozy jako ty, které jsou schopné jezdit bez aktivní fyzické kontroly nebo monitorování člověkem. Uber tvrdil, že zákon se nevztahuje na jeho vozy, které nemohou být v autonomním režimu neustále. Na předních sedadlech sedí řidič a technik, kteří přebírají často kontrolu při složitých dopravních situacích, například v oblastech, kde se pracuje na silnici nebo u přechodů pro chodce.
Získání povolení je všeobecně považováno za opatření veřejné bezpečnosti, protože nařízení rovněž vyžaduje, aby firmy poskytovaly úřadu pro motorová vozidla zprávy o nehodách. Uber si stěžoval, že jeho domovský stát dává přednost složitým pravidlům před technologickými inovacemi.
Zatím není jasné, zda Uber požádá o povolení, nebo jednoduše přesune své samořídící vozy do jiného státu.
Výnosy sdílené ekonomiky do roku 2020 stoupnou na půl bilionu korun. Přečtěte si o tom:
Výnosy sdílené ekonomiky stoupnou do roku 2020 na půl bilionu korun