Ruské ministerstvo zahraničí dnes důrazně odmítlo obvinění z hackerských útoků a ze snahy ovlivnit prezidentské volby v USA, která v pátek vznesla vláda Spojených států.
Americká vláda včera obvinila Rusko z odpovědnosti za hackerské útoky na servery Demokratické strany a z pokusů ovlivnit americké prezidentské volby. Obvinění obsahuje společné prohlášení ministerstva vnitřní bezpečnosti a ředitele zpravodajských služeb USA Jamese Clappera.
Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov v prohlášení zveřejněném na ministerském webu dnes uvedl, že jde o nepodložené tvrzení a „politickou objednávku“ s cílem vyvolat „bezprecedentní protiruskou hysterii“.
Zpravodajská komunita v USA je přesvědčena, že nedávné kybernetické útoky na americké občany a instituce, včetně politických organizací USA, inspirovala ruská vláda, uvádí se v americkém prohlášení. „Vzhledem k rozsahu těchto kroků jsme přesvědčeni, že jedině nejvýše postavení ruští činitelé mohli takové aktivity schválit,“ stojí v dokumentu.
Rjabkov tvrdí, že obvinění vznesená americkými vládními činiteli jsou naprosto nepodložená. „Podložení takových závažných obvinění důkazy naprosto chybí,“ zdůrazňuje. Podle něj se buď americká vláda důkazy vůbec nezabývá, anebo je vymýšlejí ti, kdo „nyní ve Washingtonu realizují zjevnou politickou objednávku a intenzivně pokračují v bezprecedentní protiruské hysterii“.
Zakryjte si kameru na svém laptopu. Proč? Vysvětlí šéf FBI:
Šéf FBI radí: Zakrývejte si webkameru
„Toto bičování emocí ohledně 'ruských hackerů' je využíváno v americké volební kampani a současná americká vláda se zapojením do tohoto boje neštítí používat podlé triky,“ napsal náměstek ministra zahraničí. Zároveň zopakoval nabídku, kterou Moskva učinila Washingtonu už loni, ke konzultacím ohledně společného boje proti kybernetické kriminalitě.
Počátkem září vyšetřovatelé FBI oznámili, že hackeři v minulých měsících vykradli e-mailové schránky představitelů Demokratické strany. Z korespondence, kterou následně zveřejnil server WikiLeaks, vyplynulo, že vedení demokratů dávalo ve stranických primárkách přednost nynější kandidátce na prezidentku Hillary Clintonové před jejím soupeřem Berniem Sandersem. Odhalení vyvolalo v USA skandál.
Už v srpnu americká média uvedla, že terčem hackerského útoku se stali i republikáni. Útočníci podle médií umístili škodlivý software do počítačů pracovníků kampaně republikánského kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa.