Menu Zavřít

Útok v Petrohradu: počet obětí vzrostl na 14, možná útočil Kyrgyz

4. 4. 2017
Autor: Twitter

Počet obětí pondělního teroristického útoku v petrohradském metru vzrostl na 14. Uvedla to dnes ruská ministryně zdravotnictví Veronika Skvorcovová. Policie explozi vyšetřuje jako teroristický čin, ale nevylučuje ani jiné možnosti. Podle kyrgyzské rozvědky útočil Kyrgyz s ruským občanstvím.

Exploze podle očitých svědků zahřměly ve dvou sousedních stanicích. „Stanice je plná kouře, na místě zasahují hasiči,“ uvedla televize Rossija 24. Záběry pořízené z místa cestujícími podle televize svědčí o tom, že je silně poničen přinejmenším jeden vagon metra.

Raněné z prostoru neštěstí odvážely vrtulníky. Ruská ministryně zdravotnictví Veronika Skvorcovová nejprve uvedla, že si výbuch vyžádal 10 obětí a 47 zraněných, z toho šest těžce. Ruský Národní protiteroristický výbor bilanci mrtvých zpřesnil na 11, ale číslo se od té doby znovu navýšilo. „Můžeme dnes konstatovat smrt 14 lidí: jedenáct zemřelo na místě a tři podlehli zraněním neslučitelným se životem,“ řekla Skvorcovová. V městských nemocnicích se podle ministryně nachází ještě 49 zraněných, 13 lidí lékaři po ošetření propustili domů.

„Zda jsou mezi oběťmi nebo zraněnými Češi, to v tuto chvíli zatím nevíme,“ řekla odpoledne mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová.

Putin nevylučuje terorismus
Vyšetřovatelé zvažují všechny možné příčiny exploze včetně terorismu. Prohlásil to ruský prezident Vladimir Putin. Motiv podle něj zatím zůstává nejasný. Šéf Kremlu v současné době pobývá právě v Petrohradu, kde jedná s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem. Vyšetřovatelé podle Putina v nejbližší době okolnosti výbuchu zjistí. „Příčiny nejsou známé, je brzy o nich hovořit. Vždy se přirozeně posuzují různé varianty - komunální a kriminální, zejména projevy terorismu. Vyšetřování dá v nejbližší době odpovědi na otázku, co se stalo,“ citovala prezidenta agentura TASS.

Teroristickému útoku by nasvědčovalo i to, že ještě dříve byla v jiné stanici petrohradského metra nalezena podomácku vyrobená bomba, která neexplodovala. Ta obsahovala podle agentury Interfax kilogram výbušniny a byla zamaskována jako hasící přístroj. Policisté později podle ruského Národního protiteroristického výboru trhavinu zneškodnili. Ze dvou dalších stanic podle médií přišly zprávy o podezřelých předmětech.

Útočil Kyrgyz s ruským občanstvím?

Policie pátrá po dvou osobách v souvislosti s výbuchem. Jedna z hledaných osob uložila v metru nálož, která později vybuchla, druhá nechala v jiné stanici nefunkční nálož. Napsala to agentura Interfax s odvoláním na informované vyšetřovatele.

Videokamery v prostorách petrohradského metra zachytily předpokládaného pachatele dnešního pumového útoku. Napsala to s odvoláním na informované policejní zdroje agentura Interfax. Nálož prý nesl uloženou v aktovce.

Podle kyrgyzské rozvědky byl útočníkem rodák z Kyrgyzstánu, který měl ruské občanství. „Kamikadze z petrohradského metra se narodil v roce 1995 v Kyrgyzstánu a jmenoval se Akbardžon Džalilov,“ řekl agentuře AFP mluvčí kyrgyzské zpravodajské služby. Dodal, že měl pravděpodobně ruské občanství.

Úřady v Kazachstánu naopak popřely, že by atentát spáchal Kazach, který při výbuchu zahynul; dotyčný student petrohradské vysoké školy se naopak stal obětí atentátu. „Dříve se v médiích objevila informace, že se na teroristickém útoku možná podílel Maxim Aryšev z Kazachstánu. Tato informace neodpovídá skutečnosti,“ řekl náměstek šéfa tajné služby KNB Nurgali Bilisbekov podle agentury Interfax. „Dříve se v hledáčku KNB neobjevil, ani partneři z ruských služeb jej nepodezírají. Nejspíše se stal obětí atentátu, když se nacházel přímo v ohnisku výbuchu,“ dodal.

Jiný podezřelý muž s vousem a v muslimském oděvu, jehož fotografie se objevila v médiích, se podle serveru Newsru.com sám dostavil na policii, aby ujistil, že s útokem nemá nic společného.

Policie kontroluje cestující

Policie má zvýšenou pohotovost v celém Petrohradu a bezpečnostní opatření byla posílena i v Moskvě, zejména ve veřejné dopravě. Cestující při vstupu do petrohradské podzemní dráhy kontroluje policie a přísnější bezpečnostní prohlídky byly nařízeny i na místním letišti Pulkovo.

Exploze ochromila dopravu v centrální části Petrohradu, na Něvském prospektu se provoz prakticky zastavil. Vagon metra podle prohlášení policie explodoval mezi stanicemi Těchnologičeskij institut a Sennaja ploščaď v centru města.

Ruské bezpečnostní složky v reakci na petrohradský incident posílily ostrahu v moskevském metru, na hlavních silnicích a výpadovkách i na letištích metropole.

V minulosti se terčem teroristického útoku s desítkami obětí na životech stalo moskevské metro.

Ruští poslanci opět volají po trestu smrti

Šéf bezpečnostního výboru ruské sněmovny Vasilij Piskarjov navrhl obnovit trest smrti pro strůjce teroristických útoků, jakož i pro jejich pomocníky.

„Náš zákon je vůči teroristům dost přísný, ale myslím si, že bychom měli posoudit, zda pro tyto kategorie by bylo vhodné vrátit nejvyšší trest,“ řekl Piskarjov agentuře Interfax, která podotkla, že nejvyšším trestem býval trest smrti.

bitcoin školení listopad 24

„Teroristy chytáme, zavíráme do vězení. Nicméně se stává, že je nutné reagovat přísněji,“ dodal zákonodárce, podle kterého by se nejvyšší trest měl vztahovat na „organizátory teroristických útoků, jejich pomocníky a podněcovatele“.

V Rusku nebyl trest smrti zrušen, ale neuplatňuje se od roku 1996, kdy se země vstoupila do Rady Evropy, a alternativou se stalo doživotí. Ministerstvo spravedlnosti předloni uvedlo, že obnovit trest smrti není ani v případě teroristů možné vzhledem k „definitivnímu rozhodnutí“ ústavního soudu. Ten v listopadu 2009 prodloužil moratorium ohledně neuplatňování hrdelního trestu až do chvíle, kdy parlament ratifikuje protokol o zrušení trestu smrti. Přesto se v zemi pravidelně ozývá volání různých politických sil po obnovení trestu smrti, podotkl Interfax.

Teroristické útoky v Rusku v posledních 10 letech

6. listopadu 2008 - Exploze minibusu ve Vladikavkazu, metropoli Severní Osetie na jihu Ruska, si vyžádala 12 mrtvých a 41 zraněných.

17. srpna 2009 - Při útoku dvou sebevražedných atentátníků na policejní stanici zahynulo v metropoli jihoruského Ingušska Nazrani 25 lidí a 164 bylo zraněno.

27. listopadu 2009 - Teroristický útok na Něvský expres na trati mezi Moskvou a Petrohradem si vyžádal 28 obětí a přes 90 zraněných; vlak po explozi nálože vykolejil v lese asi 25 kilometrů od zastávky Bologoje.

29. března 2010 - Sebevražedné atentátnice odpálily tři kilogramy trhaviny v moskevském metru; výbuchy usmrtily 40 lidí a na 100 osob bylo zraněno. K atentátu se přihlásil vůdce severokavkazských povstalců Doku Umarov.

9. září 2010 - Sebevražedný atentát ve Vladikavkazu u vjezdu na tržiště zabil 17 lidí a přes 160 osob zranil.

24. ledna 2011 - Sebevražedný útočník odpálil nálož na moskevském letišti Domodědovo: 35 lidí zahynulo na místě, na 70 zraněných bylo převezeno do nemocnic; později počet obětí vzrostl na 37.

3. května 2012 - Dva sebevražedné atentáty v Machačkale, správním středisku autonomního Dagestánu, si vyžádaly nejméně 14 obětí a na 100 zraněných. První útočník se odpálil, když policisté kontrolovali dokumenty řidiče jednoho z automobilů, druhý, když na místě byli záchranáři.

29. prosince 2013 - Při sebevražedném atentátu na železničním nádraží ve Volgogradu na jihu Ruska zemřelo 18 lidí a přes 40 osob bylo zraněno. Den nato zabil v trolejbuse ve Volgogradě sebevražedný atentátník 16 lidí a na 40 osob zranil.

3. dubna 2017 - Nejméně deset mrtvých si vyžádala exploze v petrohradském metru, kterou způsobil výbuch podomácku vyrobené nálože.


  • Našli jste v článku chybu?