Menu Zavřít

V4: Evropská integrace balkánských zemí by zvýšila stabilitu a bezpečnost

29. 11. 2016
Autor: čtk

Země visegrádské skupiny (V4) podpořily rychlý vstup států západního Balkánu do Evropské unie. Ministři zahraničí Česka, Slovenska, Polska a Maďarska se shodli, že integrace těchto balkánských států do EU by pomohla stabilizovat Balkán a zlepšit bezpečnost unie samotné, protože přes tuto oblast prochází jedna z hlavních migračních cest do střední Evropy. Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek uvedl, že visegrádské země budou nadále pomáhat balkánským státům při kontrole migračních proudů.

„V4 podporuje snahu balkánských zemí o členství v Evropské unii. Evropská integrace přispívá k tomu, že se zvyšuje bezpečnost na celém kontinentu. Proto se také chceme podělit (s balkánskými státy) o své zkušenosti z transformace a ze vstupu do Evropské unie a do Severoatlantické aliance,“ řekl polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski.

Bezpečnost a stabilita

Podle Zaorálka se země V4 na jednání, kterého se účastnila i šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová, jasně přihlásily k rozšíření EU, přestože to v mnoha evropských zemích není samozřejmé. „Rozšíření souvisí s otázkou bezpečnosti a stability těchto zemí,“ řekl český ministr. Podle něj V4 musí podporovat balkánské země v jejich evropských ambicích. „Cítíme jako společnou povinnost a závazek, abychom pomáhali stabilizaci,“ řekl.

Hofer chce přichystat rakouský brexit. Čtěte více:

Pryč z EU? Rakouský populista Hofer chystá referendum o öxitu

 Rakouský prezidentský kandidát Norbert Hofer

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó spojil otázku přístupových rozhovorů s migrační krizí. „Nevíme, kdy bude další migrační vlna přes Balkán směrem na Evropu. Potřebujeme ochranu západního Balkánu z jihu a chceme, aby tyto země byly natolik silné, aby mohly ochránit Evropskou unii před migrační vlnou. A nejrychlejší cestou, která posílí tyto země, je jejich vstup do Evropské unie,“ řekl.

Česko a V4 Balkánu pomáhaly

Zaorálek připomněl, že Česko i další země V4 pomáhaly balkánským státům při řešení migrační krize už v minulém roce, kdy počty uprchlíků dosahovaly vrcholu. „I když doufám, že se situace nebude opakovat v té podobě jako loni, tak to chápeme jako přirozenou příležitost ukázat, že to myslíme vážně, když říkáme, že nám leží na srdci stabilita Balkánu,“ sdělil.


V4 navrhuje krizové centrum kvůli migraci. Čtěte více:

Ministři vnitra V4 se dohodli na krizovém centru pro migraci


K podpoře Balkánu se přihlásil i Szijjártó. „Ať se v budoucnu stane cokoli, budeme chránit naši hranici a budeme pomáhat i balkánským zemím, aby dokázaly chránit své hranice. Protože suverenita začíná se schopností ochránit si hranici,“ uvedl. Podle něj není možné spoléhat na březnovou dohodu mezi EU a Ankarou o vracení migrantů do Turecka.

Mogheriniová březnovou dohodu hájila. „Dohoda s Tureckem je v této chvíli dodržována a funguje,“ řekla. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v uplynulých dnech vyhrožoval vypovězením dohody poté, co evropský parlament vyzval k vypovězení přístupových jednání mezi EU a Tureckem.

Zaorálek připomněl, že Česko i další země V4 pomáhaly balkánským státům při řešení migrační krize už v minulém roce, kdy počty uprchlíků dosahovaly vrcholu. „I když doufám, že se situace nebude opakovat v té podobě jako loni, tak to chápeme jako přirozenou příležitost ukázat, že to myslíme vážně, když říkáme, že nám leží na srdci stabilita Balkánu,“ řekl.

Přečtěte si, jak se evropská migrační krize dotýká středoevropského regionu:

Nenecháme se migrační vlnou politicky vydírat, stojí si za svým Sobotka

MM25_AI

Chovanec: Slovní útoky na Česko kvůli migraci jsou skandální a přispívají k rozkladu EU

 Migranti na hranicích Řecka a Makedonie


  • Našli jste v článku chybu?