Menu Zavřít

Venezuela v chlebové válce. Vláda zatýká pekaře

21. 3. 2017
Autor: Profimedia.cz

Lidé ve Venezuele už okusili nedostatek vody, elektřiny, léčiv, bankovek nebo piva. V zemi zmítané hlubokou hospodářskou krizí je nově nouze o tu vůbec nejzákladnější potravinu – chleba. O situaci se prezident Nicolás Maduro vyjádřil jako o „chlebové válce“.

Nedostatek chleba velká většina pekáren vysvětluje tím, že socialistická vláda nedováží do země dostatek mouky, které by prý potřebovaly až čtyřikrát více. Svým tvrzením tak de facto stojí za opozicí a dalšími kritiky vlády, kteří ze špatné ekonomické situace v zemi viní Madurovu hospodářskou politiku.

Na druhé straně Maduro obviňuje pekárny z toho, že výrobou dražšího pečiva chtějí destabilizovat vládu. „Skrývají chléb před veřejností. Zaplatí za to, přísahám. Ti, kdo jsou zodpovědní za tyhle chlebové války, zaplatí,“ prohlásil Maduro dle webu BusinessInsider.

Minulý týden venezuelské úřady zatkly čtyři pekaře, kteří ilegálně pekli croissanty a čokoládové řezy brownies. Stalo se tak v rámci inspekcí, které Maduro vyslal celkem do 700 pekáren v hlavním městě Caracasu, aby zkontrolovali, zda pekaři dodržují nový příkaz, jenž nařizuje, že 90 procent mouky musí být použito k pečení chleba a nikoliv dražšího sladkého pečiva a dortů. Opatření má podle vlády zvýšit dostupnost základních potravin ve Venezuele.


Horší než za války: Madurova Venezuela se vymyká měřítkům

Maduro slibuje, že bude pokračovat ve šlépějích Huga Cháveze, Chapriles slibuje radikální změnu venezuelské politiky

Úřady navíc zabraly dvě pekárny, které si měly účtovat za chleba vyšší než oficiální cenu. A pohrozily, že převezmou kontrolu nad dalšími pekárnami v Caracasu, aby se zajistilo, že se bude péct více chleba. Oficiální cena chleba ve Venezuele je 250 bolívarů, dle oficiálního kurzu 35 amerických centů (8,8 koruny). Na černém trhu však potravina stojí až 900 bolívarů.

Venezuela se již tři roky zmítá v hluboké ekonomické krizi. Nečekají se dlouhé fronty jen na jídlo, ale i na léky. Mezinárodní měnový fond odhadl (oficiální data se přestala vydávat), že se ekonomika země zmenšila loni o deset procent. Za krizí je kolaps cen ropy v roce 2014, na jejímž vývozu je venezuelská ekonomika silně závislá.

bitcoin školení listopad 24

Podle řady ekonomů je příčinou také politika socialistické vlády. Podle nedávné zprávy neziskové organizace Transparency International stát ve Venezuele vlastní přes 500 firem. 70 procent z nich bylo loni ve ztrátě. Pro srovnání – šestkrát větší Brazílie vlastní 130 společností, třikrát větší Argentina 52.

Čtěte dále:

Země bez peněz: (ne)výměnu bankovek ve Venezuele provází chaos

Ve Venezuele dochází pivo, prezident vyzývá ke znárodnění továren

Venezuelský ropný gigant varuje před krachem

Čtyři důvody, proč je Venezuela nejhorší světovou ekonomikou

Příznivci venezuelské opozice slaví volební vítězství

  • Našli jste v článku chybu?