Menu Zavřít

Venezuelské volby: opozice vyzývá k demonstracím, USA mluví o podvodu

31. 7. 2017
Autor: čtk

Venezuelská opozice na dnešek chystá velkou demonstraci proti zřízení nového Ústavodárného shromáždění, které Venezuelané volili v neděli. Podle volební komise přišlo k urnám 41,53 procenta voličů a předběžné výsledky naznačují, že shromáždění ovládnou stoupenci prezidenta Nicoláse Madura. Opozice, která hlasování bojkotovala, údaj o volební účasti zpochybnila. Spojené státy odsoudily jak volby, tak násilnosti, které je provázely.

Opozice volby označila za nedemokratickou snahu o upevnění režimu socialistického prezidenta Madura. Oznámená účast je podle agentury AP dvakrát větší, než uváděli Madurovi oponenti, ale i nezávislí pozorovatelé. Pro to, aby se v rukách prezidenta Madura a jeho spojenců koncentrovala téměř veškerá moc, se podle volební komise vyslovilo přes osm milionů voličů. Opozice a experti naproti tomu soudí, že svůj hlas odevzdaly jen dva až tři miliony lidí.

Maduro v první reakci označil volby za úspěch a pohrozil opozicí ovládanému parlamentu, že Ústavodárné shromáždění převezme jeho pravomoci. „Skončily sabotáže Národního shromáždění,“ prohlásil dnes nad ránem na adresu parlamentu před davem svých příznivců v centru Caracasu. „Někteří skončí v celách při nezbytném výkonu spravedlnosti,“ pohrozil opozičním poslancům, které označil za „parazitující buržoazii“.


Už před volbami bylo ve Venezuele dusno:

Venezuelským volbám předcházela smrt kandidáta i dalších tří lidí

 Volby ve Venezuele se neobešly beze ztrát na životech


Volební komise uvedla v prvních výsledcích z některých regionů jména zvolených členů Ústavodárného shromáždění, mezi nimiž jsou podle listu El Universal ve velké většině Madurovi stoupenci včetně jeho manželky Cilie Floresové.

V den voleb v zemi podle prokuratury zahynulo při střetech mezi demonstranty a policií deset lidí, včetně dvou teenagerů. Podle médií se tyto případy staly na území celkem pěti venezuelských států. Předsedkyně volební komise Tibisay Lucenaová však prohlásila, že násilnosti během voleb byly pouze výjimečné a došlo k nim jen ve dvou státech, kde se je podařilo rychle „vyřešit“.

Stálá americká zástupkyně v OSN Nikki Haleyová na twitteru označila volby za podvod a za krok k diktatuře. Dodala, že Spojené státy nezákonnou vládu nepřijmou. Podobně se vyjádřily také Argentina, Kanada, Španělsko, Mexiko, Peru a Kolumbie.

Američtí činitelé podle agentury Reuters uvedli, že Washington zvažuje uvalení sankcí na venezuelský ropný sektor. Americká vláda ale podle těchto představitelů nesáhne k nejtvrdšímu možnému opatření, kterým by byl zákaz dovozu venezuelské ropy do USA. Spojené státy kupují zhruba třetinu venezuelské produkce ropy a jejich případný bojkot by mohl mít pro venezuelské hospodářství fatální následky.

Opozice vyzvala k protestnímu pochodu v metropoli Caracasu už dnes a další demonstrace svolala na den, kdy se nové shromáždění sejde. To se má stát do 72 hodin od oznámení konečných výsledků hlasování, tedy patrně ve středu. „Neuznáváme tento podvodný proces, pro nás žádný nebyl, neexistuje,“ uvedl lídr opozice Henrique Capriles.

MM25_AI

Venezuela prožívá nejtěžší politickou a ekonomickou krizi za dlouhá léta a při protivládních protestech tam od dubna zemřelo už přes 120 lidí. Více než 2000 osob také bylo zraněno.

Dále čtěte:

Maduro slíbil, že na ústavní změny vypíše referendum

Maduro svolal ústavodárné shromáždění. Venezuelská opozice se bojí „podfuku“

Policejní vrtulník podle Madura zaútočil na nejvyšší soud


  • Našli jste v článku chybu?