Menu Zavřít

Veřejné zdravotní pojištění je v zisku, ale není udržitelné

31. 10. 2016
Autor: čtk

Systém veřejného zdravotního pojištění loni vykázal přebytek 0,58 miliardy korun, přičemž příjmy činily 252,6 miliardy korun. I přes hospodářský růst zůstává systém zranitelný vůči hospodářské recesi a je zároveň dlouhodobě neudržitelný. K jeho stabilizaci je nutné hledat další zdroje. Vyplývá to z hodnocení vývoje hospodaření veřejného zdravotního pojištění za rok 2015, které ve středu projedná vláda.

Hodnocení vychází z dat z výročních zpráv a účetních závěrek pojišťoven za loňský rok. Dokumenty by po projednání vládou měla ještě schvalovat Sněmovna.

V hodnocení se uvádí, že i přes výrazný hospodářský růst v loňském roce vzrostly finanční zůstatky na bankovních účtech jen o 1,4 procenta na 15,35 miliardy korun. Poměr těchto zůstatků k celkovým ročním výdajům zdravotních pojišťoven se snížil na 6,1 procenta.

Zranitelnost vůči šokům

„Systém veřejného zdravotního pojištění tak zůstává nadále zranitelný vůči negativním šokům, nejen v podobě návratu recese, ale také významnějšího zpomalení hospodářského růstu. Navzdory krátkodobé stabilizaci nelze hovořit o finanční udržitelnosti systému veřejného zdravotního pojištění z dlouhodobého, ani střednědobého hlediska, a proto je nutné hledat další zdroje k jeho stabilizaci,“ uvádí se v předkládací zprávě.

Přečtěte si o navyšování plateb za pojištěnce:

Němeček proti Babišovi: Prosadím navyšování plateb za pojištěnce

 Všeobecná zdravotní pojišťovna

Kvůli větší stabilitě systému chce ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) uzákonit pravidelné valorizace plateb za státní pojištěnce, tedy za děti, důchodce či nezaměstnané. S návrhem ale nesouhlasí ministerstvo financí, které vede předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Příjmy ze státního rozpočtu za státní pojištěnce loni vzrostly meziročně o 1,8 procenta na 60,94 miliardy korun a tvoří 24,1 procenta z celkových příjmů systému. Příjmy z vlastního výběru pojistného od zaměstnavatelů, živnostníků a osob bez zdanitelných příjmů činily loni 188,7 miliardy korun, meziročně o 5,7 procenta více.

Z celkových výdajů 252 miliard korun představovaly 97 procent, a tedy 244,8 miliardy korun, výdaje na zdravotní služby. Meziročně stouply o 5,6 procenta. V přepočtu na jednoho pojištěnce dosáhly 23.483 korun. Celkové kladné saldo vykázala loni Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) a Oborová zdravotní pojišťovna (OZP), ostatní pojišťovny se propadly do záporných hodnot. Ke konci loňského roku pojišťovny evidovaly 10,4 milionu pojištěnců, nejvíce - asi 5,9 milionu - jich měla VZP. V pojišťovnách bylo loni zaměstnáno v průměru 5832 lidí, o 14 více než rok předtím.


O zdravotnictví čtěte více:

Nejvíc klientů přibude pojišťovně ministerstva vnitra

bitcoin školení listopad 24

Puč ve vojenské pojišťovně graduje, chystá se další střet

Babiš zpochybnil doplnění rady vojenské pojišťovny. Chce ho zrušit


  • Našli jste v článku chybu?