Menu Zavřít

Vesmírný program „nukleárního Kima“. Do deseti let chce být na měsíci

10. 8. 2016
Autor: čtk

Stalinistická KLDR si pod vedením Kim Čong-una klade ambiciózní cíle, které nekončí u jaderných zbraní. V rámci vlastního vesmírného programu chce nyní nejtužší diktatura na Zemi dobýt Měsíc. A času není nazbyt. Ústřední plánovači by to chtěli stihnout ideálně do konce příští pětiletky.

Do deseti let KLDR dobude vesmír. Stane se tak navzdory snahám USA , jejich spojenců a hospodářským sankcím, které jsou směšné. Sdělil Hyon Kwang-il, ředitel vývojové sekce severokorejské obdoby NASA, agentuře AP.

„Plánujeme vývoj a konstrukci geostacionárních satelitů. To celé bude představovat základ naší budoucí expanze do vesmíru,“ dodal Hyon s tím, že dosažení konkrétních výsledků vidí jako reálné již do pěti let.

Severokorejský vesmírný program je v současnosti v „plenkách“. Navzdory tomu však ambiciózní plány politbyra podle Jonathana McDowella z Harvard-Smithonian Institute of Astrophysics nemusí nutně představovat science-fiction. Spíše se však bude jednat o bezpilotní misi.

První přistání na Měsíci bez lidské posádky USA slavily již v roce 1959, tedy pouze rok po založení NASA a jen šest měsíců od vypuštění prvního satelitu. Počáteční stádium vesmírného programu a vlastní lety do kosmu tak podle McDowella nejsou předem odsouzeny k nezdaru.

Přečtěte si, jak se v KLDR daří podnikatelům:

Podnikat v KLDR se nevyplácí. Úspěch udělal z byznysmena uprchlíka

  Pohřeb Kim Čong-ila

Američané jsou sice jediní, komu se podařilo na Měsíci přistát s lidskou posádkou, bezpilotní let ale před třemi lety uskutečnili i Číňané. Kromě nich to zkoušeli i Japonci. Jejich mise však skončila neúspěchem.

Je veřejným tajemstvím, že za počátkem a nástupem národních vesmírných programů dvacátého století z velké míry stál balistický armádní vývoj. Ten slaví v posledním roce v KLDR úspěchy. Komunistický skanzen koncem června úspěšně otestoval dvě střely středního doletu. V únoru pak země na orbit poslala dva své nejnovější satelity, a to jen měsíc poté, co podle některých zdrojů provedla první podzemní test své vodíkové pumy.

 Severokorejská sportovní přehlídka oslavující kosmické ambice svého vůdce

Vesmírná symbolika byla letos mimo jiné přítomna i na severokorejské obdobě socialistické spartakiády. (Foto: ČTK)

Plán, který podle Associated Press vznikl na objednávku „neomezeného vládce“ Kim Čong-una, by podle McDowella od KLDR vyžadoval výrazný posun v technologiích.

bitcoin školení listopad 24

Počítá totiž i s vypuštěním „geostacionárního“ komunikačního satelitu, který udržuje rychlost s tempem obíhání planety, a zůstává tak vzhledem k zemskému povrchu na místě. Podle německého analytika Markuse Schillera, jednoho z předních světových expertů na severokorejský raketový program, může vypuštění takového satelitu pro KLDR představovat větší výzvu než uskutečnění samotné mise na Měsíc.

Další raketový vývoj navíc jen prohlubuje hospodářské sankce, kterým KLDR ze strany západních států čelí již celá desetiletí. V současnosti se zčásti i kvůli nim podle serveru Newsweek ekonomika poslední stalinistické diktatury světa propadla na osmileté minimum.

Ekonomika KLDR má problémy. Přečtěte si o tom:

Ekonomika KLDR loni klesla nejvíce za 8 let, tvrdí Soul

Oslavy 70. výročí strany v KLDR

  • Našli jste v článku chybu?