Menu Zavřít

Vláda chce, aby bankovní úřad EU sídlil v Česku. Pomoci má zkušený Dobeš

3. 6. 2017
Autor: E15 Eduard Erben

České úsilí o přesun Evropského bankovního úřadu (EBA) z Londýna do Prahy by měl mít na starosti v roli vládního zmocněnce Karel Dobeš. Obdobnou funkci při kabinetu zastává i pro spolupráci s evropskou agenturou pro družicovou navigaci GSA. Vytvořením nové funkce se bude v pondělí zabývat kabinet. Česká vláda už svůj zájem, aby se Praha po odchodu Velké Británie z Evropské unie stala sídlem instituce, dala na vědomí představitelům unie.

„Na základě posouzení situace a v souvislosti se zkušeností s kandidaturou České republiky na přesun GSA se navrhuje jmenovat do funkce vládního zmocněnce pro kandidaturu Česka na EBA pana Karla Dobeše,“ stojí v materiálu pro ministry. Za hlavní důvody označuje dokument předchozí úspěšnou Dobešovu misi, jeho zkušenosti, kontakty, přehled a kompetence. Zmocněncem pro spolupráci s GSA by měl Dobeš zůstat.

Úřad, který má v Londýně 159 zaměstnanců a na jehož jednání ročně přijíždí 10 tisíc až 15 tisíc lidí, by se měl přestěhovat kvůli brexitu. Evropská komise na konci března oznámila, že o právo hostit EBA se ucházejí všechny členské státy. Česko by podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) mohlo mít výhodu díky tomu, že zatím nepřijalo euro.

Zmocněnec by měl podle materiálu, který předložil vládě Sobotka, zajistit řádný průběh české kandidatury. „Bude zodpovědný za provádění a koordinaci všech aktivit souvisejících s kandidaturou, včetně zajištění a plnění komunikační strategie,“ uvádí návrh. Zvýšit šance Česka v konkurenci ostatních států může podle něj co nejrychlejší zřízení a obsazení funkce, protože se blíží start oficiálních jednání o vystoupení Británie z EU.

Lepší šance s bankou než s farmacií

Česká vláda upřednostnila bankovní úřad před Evropskou lékovou agenturou (EMA), která rovněž sídlí v Londýně. Když vláda na začátku února ze dvou institucí zvolila tu bankovní, tehdejší státní tajemník pro EU Tomáš Prouza (ČSSD) uvedl, že Česko má v této oblasti lepší šanci.

MM25_AI

EBA byl založen v roce 2011 v reakci na světovou finanční krizi. Působí jako regulátor bankovního sektoru v EU, jeho úkolem je mimo jiné formulovat a koordinovat bankovní pravidla. Kritéria, podle kterých budou sídla unijních agentur vybírána, budou přijata na červnovém jednání Evropské rady. Do konce července členské státy musí předložit svou oficiální kandidaturu.

O brexitu dále čtěte:

Stěhování kvůli brexitu: Banky přesunou tisíce pracovních míst

Obchodní výhody členství v EU jsou převážně imaginární, tvrdí institut

Brexit může poškodit rating unie

Brexit je jako rozvod s 28 ženami, říká britský exministr financí


  • Našli jste v článku chybu?