Menu Zavřít

Volný obchod trpí. USA zablokovaly snahu G7 odsoudit protekcionismus

13. 5. 2017
Autor: čtk

Odsoudit protekcionismus a přihlásit se k volnému obchodu se ministrům financí a šéfům centrálních bank skupiny ekonomicky nejvyspělejších států G7 na dvoudenní schůzce v italském Bari nepodařilo. Zabránily tomu Spojené státy. Společně dokázaly jednající strany odsoudit alespoň celosvětové hackerské útoky, které v pátek zasáhly desítky zemí po celém světě.

Do závěrečného komuniké ze schůzky se podařilo prosadit jen nezávaznou zmínku, že členské země budou pracovat na tom, aby posílily roli obchodu v jednotlivých národních ekonomikách. Jedná se o stejnou, nic neříkající formulaci, jakou už použila po březnovém zasedání skupina G20 v Německu.

Americký ministr financí Steven Mnuchin uvedl, že USA sice nechtějí provozovat ochranářskou politiku, ale podobná opatření zavedou, když se budou muset bránit proti neférovým obchodním praktikám. Ostatní partneři podle něj už začínají novou americkou politiku lépe chápat.

Z vyjádření jeho protějšků zase vyplývá, že se snažili amerického zástupce přimět, aby pokračoval v již nastavené spolupráci. „Všech šest ostatních… řeklo zástupcům americké vlády jasně a někdy velmi přímo, že je naprosto nezbytné pokračovat ve stejném duchu mezinárodní spolupráce,“ řekl po skončení setkání francouzský ministr financí Michel Sapin.


Přečtěte si komentář o transatlantickém obchodu:

Miroslav Zámečník: Obchod mezi Amerikou a Evropou. Co bude dál?

Ilustrační foto (Zdroj: ČTK)


Italští hostitelé ovšem tvrdí, že o protekcionismu se na setkání přímo ani nepřímo vůbec nehovořilo. „Rozmělnění systému nepomůže nikomu,“ uvedl ale italský ministr hospodářství a financí Pier Carlo Padoan.

G6+1?

Spor mezi USA a ostatními šesti členy G7 vznikl kvůli nechuti nového amerického prezidenta Donalda Trumpa přihlásit se k volnému obchodu. Řešit jej proto budou šéfové vlád na schůzce G7, která se bude konat za dva týdny na Sicílii, nebo červencové vrcholné jednání velkých ekonomik G20, jež bude v Hamburku hostit Německo.

Trump se již stáhl z dohody o Transpacifickém partnerství (TPP) a chce znovu projednat Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA). Závěrečná zpráva z Bari je po osmi letech první takovou zprávou, jakou ministři G7 po svém setkání vydali, protože dohody zůstávaly důvěrné. Trval na ní italský hostitel.

MM25_AI

Skupina G7 zahrnuje Spojené státy, Kanadu, Japonsko, Británii, Německo, Itálii a Francii. Setkání se účastní i zástupci Evropské komise (EK), Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF).

O volném trhu jsme také psali:

Otevřené trhy jsou zárukou blahobytu: Šéf OECD varoval před protekcionismem


  • Našli jste v článku chybu?