Menu Zavřít

Všemocný trh je iluze. Stiglitz tepe do neoliberalismu

22. 8. 2016
Autor: Foruminvest via Wikimedia Commons (CC BY SA 3.0)

Podle držitele Nobelovy ceny za ekonomii a někdejšího poradce bývalého prezidenta USA Billa Clintona Josepha Stiglitze mele neoliberální ideologie z posledního. Myšlenka, že svobodný trh vše vyřeší, se historicky ukázala jako nefunkční. A to v současnosti platí jak v rozvinutých, tak rozvojových zemích, tvrdí Stiglitz, který ve své nejnovější knize kritizuje i euro. Společnou evropskou měnu v ní přirovnává k „nepovedenému manželství“.

Neoliberalismus dominoval západnímu ekonomickému myšlení od osmdesátých let. Za hlavní motor ekonomické prosperity jeho teorie považuje posilování soukromého sektoru, otevřenost trhu a minimalizaci vládních regulací. Zásadním pilířem teorie je teze, že trhy fungují nejlépe, když jsou ponechány bez regulací.

Neoliberální politika byla dominantní zejména v uvažování MMF a Světové banky. Jejími zářnými příklady byla v minulosti politika Ronalda Reagana a Margaret Thatcherové.

Teorií otřásla krize

Nedůvěra vůči neoliberalismu začala podle Stiglitze v ekonomických kruzích od finanční krize v roce 2008 postupně sílit. „Euforie“ ohledně svobodného trhu je nyní nenávratně pryč, myslí si Stiglitz. Platí to podle něj jak mezi akademiky, tak v politice.

„Mladí studenti nejeví velký zájem o teorie tvrdící, že liberální ekonomiky fungují,“ sdělil Stiglitz serveru Businessinsider. To, že trh nefunguje tak, jak podle neoliberální teorie má, je podle něj v akademické obci již bráno jako fakt.

Akademici se prý mnohem více „snaží pochopit, proč trhy selhávají, a co je s tím možné udělat,“. Platí to podle něj v mikroekonomických i makroekonomických teoriích.

Přečtěte si, jakým výzvám v nejisté době čelí mladí lidé:

Komentář: Jak ulehčit facebookové generaci

 Krize pronikla do graffiti na aténských zdech

V politice je to podle něj podobné, v USA dokonce i v pravicových kruzích. „Samozřejmě, že někteří lidé na pravici v USA si to neuvědomují. Nicméně existuje i podstatný podíl pravicově smýšlejících politiků, kteří uznávají, že trhy nefungují příliš dobře,“ říká. Ekonomický konsensus se posunul od myšlenky, že nejlépe fungují trhy bez regulací, k tomu, že trhy víceméně nefungují a je nutné přijít s řešením, jak potenciální škody minimalizovat.

Stiglitz se v posledních letech řadil mezi nejhlasitější odpůrce neoliberální ekonomie. Před osmi lety se jejím hypotetickým koncem zabýval ve svém textu pro ProjectSyndicate.

Spolu s tím ve své nové knize (The Euro: How a Common Currency Threatens the Future of Europe) kritizuje i euro. Myšlenka společné měny byla podle něj „vadná“ již v době svého zrodu. „Euro je často popisováno jako špatné manželství. To ve většině případů představuje hypoteticky nerozlučitelný sňatek dvou lidí, kteří se nikdy brát neměli,“ popisuje euro extrakt jeho knihy.

S přihlédnutím k počtu členských zemí je však podle Stiglitze situace eura mnohem složitější. Společná evropská měna v regionech s enormními kulturním a politickými rozdíly může jen stěží efektivně fungovat.


Na téma neoliberalismu čtěte komentáře Ilony Švihlíkové a Miroslava Zámečníka:

Ilona Švihlíková: Sirotci neoliberalismu

Neoliberalismus jako „přeprodané“ zboží

Dále čtěte:

Česká ekonomika zpomalila růst na 2,5 procenta

MM25_AI

Pod odhady: japonská ekonomika prudce zpomalila růst

Německá ekonomika rostla nejrychleji za pět let


  • Našli jste v článku chybu?