Menu Zavřít

Vyškov už nestačí. Armáda plánuje nové výcvikové středisko na Karlovarsku

10. 10. 2017
Autor: čtk

Ve vojenském újezdu Hradiště v Karlovarském kraji má do čtyř let vzniknout výcvikové středisko armády se stálou posádkou 200 až 300 vojáků, řekl náčelník Generálního štábu Armády ČR Josef Bečvář. Armáda tak chce ulehčit výcvikovému středisku a vojenské akademii ve Vyškově, jehož kapacita přestává stačit.

„Ten prostor má úžasné schopnosti. Je to výcvik pozemních jednotek, dělostřeleckých jednotek, máme tady protiletadlovou střelnici a další prostory pro celou škálu činností, které Armáda České republiky dnes potřebuje cvičit,“ řekl Bečvář. Armáda chce především rozšířit prostory správního střediska v Radošově a postupně navýšit jeho kapacitu tak, aby mohlo sloužit pro stálé působení útvaru praporního typu. Následně by tam na výcvik přijížděli vojáci, kteří absolvovali nábor do různých armádních útvarů.

Na zřízení nového výcvikového střediska plánuje armáda vynaložit nemalou částku. „Náklady odhadujeme v řádek stovek milionů až jednotek miliard,“ uvedl dnes Bečvář. Vyškov je podle něj na hranici kapacitních možností. Vojáků v armádě totiž přibývá - armáda nabírá ročně zhruba 2000 rekrutů a stoupá i počet aktivních záloh. V západních i severních Čechách přitom působí vojáků minimum.

Armáda chce i proto působení v Karlovarském kraji rozšířit. Její letadla by mohla v budoucnu přistávat a doplňovat palivo také na letišti v Karlových Varech. K tomu bude nutné zřídit hlavně odstavné plochy a zázemí tak, aby nenarušovalo civilní provoz letiště. Na letišti by pak mohla například v době velkých akcí typu karlovarského filmového festivalu dočasně zůstávat i letecká záchranná služba, která jinak do Karlovarského kraje léta z Líní v Plzeňském kraji.

V případě zapojení karlovarského letiště do větších plánů a mezinárodních cvičení by musela být rozšířena současná přistávací dráha zhruba o 15 metrů, uvedlo dnes ministerstvo obrany. Teprve pak by ranvej splňovala podmínky pro přistávání i těch největších letounů Severoatlantické aliance.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) dodal, že už v příštím školním roce by mohla v kraji vzniknout při některé civilní škole jedna či dvě třídy oborů vojenské střední školy. V případě zájmu mezi uchazeči by mohla být v kraji vybudována i samostatná škola. „V Karlovarském kraji vybudujeme výcvikové centrum pro západní Čechy. Počet vojáků roste a potřebujeme nové kapacity. Na karlovarském letišti, které je jedním z našich záložních, vznikne také pracoviště vzdušných sil. Rádi bychom v kraji rovněž spustili pilotní projekt v oblasti středního vojenského školství,“ napsal k tomu Stropnický na twitteru.

Podle hejtmanky kraje Jany Vildumetzové (ANO) je nárůst počtu vojáků nutný ke zlepšení pocitu bezpečí. V regionu dříve pobývalo 20.000 vojáků, dnes je jich tam 185. Kraj má přitom 240 kilometrů dlouhou hranici s Německem. „V kraji navíc klesá počet obyvatel, mladí lidé se do kraje nevracejí. Pokud by se tady vybudovalo výcvikové středisko a střední vojenská škola, dá se předpokládat, že by tady tito studenti mohli zůstat,“ dodala Vildumetzová. Kraj chce s armádou a ministrem o spolupráci podepsat memorandum.

Vojenský újezd Hradiště s rozlohou 28.000 hektarů je největší výcvikový prostor české armády. Vznikl v roce 1953. Teď slouží k polnímu výcviku jednotek a útvarů armády, výcviku protiletadlových jednotek krátkého dosahu české armády i NATO. Cvičí zde i jednotky, které se připravují na mírové mise, aktivní zálohy, záchranné prapory, složky integrovaného záchranného systému nebo speciální jednotky policie.


Stropnický: Čekal jsem rychlejší modernizaci armády. Čtěte více

Vojáci na cvičení cvičení Dukla Spirit 2017, ilustrační foto


Jak doplnil ministr obrany Martin Stropnický (ANO), už v příštím školním roce by mohla v kraji vzniknout při některé civilní škole jedna nebo dvě třídy oborů vojenské střední školy. V případě zájmu mezi uchazeči by mohla být v kraji vybudována i samostatná škola. „V Karlovarském kraji vybudujeme výcvikové centrum pro západní Čechy. Počet vojáků roste a potřebujeme nové kapacity. Na karlovarském letišti, které je jedním z našich záložních, vznikne také pracoviště vzdušných sil. Rádi bychom v kraji rovněž spustili pilotní projekt v oblasti středního vojenského školství,“ napsal k tomu Stropnický na twitteru.

Podle hejtmanky Karlovarského kraje Jany Vildumetzové (ANO) je nárůst počtu vojáků nutný ke zlepšení pocitu bezpečí v Karlovarském kraji. V regionu dříve pobývalo 20 tisíc vojáků, dnes jich tam je pouze 185. Kraj má přitom 240 kilometrů dlouhou hranici s Německem. „V kraji navíc klesá počet obyvatel, mladí lidé se do kraje nevracejí. Pokud by se tady vybudovalo výcvikové středisko a střední vojenská škola, dá se předpokládat, že by tady tito studenti mohli zůstat,“ dodala Vildumetzová. Kraj chce s armádou a s ministrem obrany v nejbližší době o spolupráci podepsat memorandum.

Přečtěte si komentář:

Jak důležité je míti Martina aneb Když armáda pomáhá ANO

Ondřej Stratilík

bitcoin_skoleni

Dále čtěte:

Armáda doplňuje materiál. Koupí munici za více než miliardu

Nová doba. Profesionální vojáci s sebou poprvé berou do ciziny i záložáky

Armáda jako atraktivní zaměstnavatel. Do roku 2030 chce mít 30 tisíc vojáků

To je on. USA představily vrtulník, který nabízejí Česku

Námořnictvo (US Marine Corps) si vrtulníky chválí, od roku 2008 už prošly několika bojovými akcemi včetně Iráku a Afghánistánu.


  • Našli jste v článku chybu?