Předseda senátu brněnského krajského soudu Aleš Novotný, kterého podnikatel Sharam Abdullah Zadeh obvinil z podjatosti, bude pokračovat v případu údajných miliardových škod. Soudní senát Zadehovu námitku na podjatost odmítl. Podnikatel proti tomu podal stížnost, o které bude rozhodovat olomoucký vrchní soud. Krajský soud dnes v projednávání případu pokračoval, další jednání má v plánu zhruba za měsíc.
Íránci s českým občanstvím Zadehovi a jeho čtrnácti společníkům hrozí až třináct let vězení. Podle obžaloby šidili stát při dovozu pohonných hmot do Česka a celková škoda by měla činit dva a půl miliardy korun. Zadeh vinu popírá a tvrdí, že kauza má jen vytvořit u veřejnosti iluzi boje proti daňovým únikům, přičemž skuteční pachatelé spravedlnosti unikají.
Jak soudce Aleš Novotný v odůvodnění rozhodnutí ohledně podjatosti uvedl, do podání obžaloby obžalovaného neznal a nemá s ním, ani s lidmi kolem něj, nic společného. Uvedl, že většina námitek má vytvořit konstrukci pro zdání, že je proti Zadehovi postupováno protiprávně. Podle Novotného jde o manipulaci s fakty.
Zadeh zpochybnil soudní mechanismy
Zadeh v námitce, kterou četl několik jednacích dní, zpochybnil i přidělování soudců. Uvedl, že v den, kdy soudce dostal přidělený jeho případ, k soudu dorazily dva případy. Oba podle něj dostal soudce Novotný, ač mělo zafungovat takzvané kolečko mezi senáty, v němž se střídají. Jak dnes předseda senátu vysvětlil, u soudu funguje více mechanismů k přidělování případů. Rozlišují se spisy vazební a nevazební, také například rozsah spisu nebo specializace senátu. Je proto možné, že jeden senát dostane i několik spisů, které přijdou po sobě.
O kauze podnikatele Zadeha čtěte víc:
Zadeh označil kauci ve výši 150 milionů za vydírání
Zadeh chce změnit soudce, námitky bude číst tři dny
Zadeh podal trestní oznámení na žalobce Kadlece, stěžuje si na šikanu
Advokáti některých obžalovaných už v minulosti poukazovali na domnělou podjatost Novotného. Senát je ale zamítl. Zadeh také už dříve podal trestní oznámení na soudce Novotného, další chystá. U ministerstva spravedlnosti také podal podnět k zahájení kárného řízení.
Soud dnes jednání odročil na 22. listopadu, všechny termíny jednání naplánované do té doby zrušil. Důvodem je změna obhájce jednoho z obžalovaných. Nový obhájce podle soudce musí dostat prostor pro nastudování materiálů. Vypovídat má Zadeh.
Obžalovaní: policie manipulovala fakty
Vinu v kauze daňových úniků u soudu už dříve popřeli podnikatelé Petr Moštěk a Daniel Rudzan. Také další čtyři obžalovaní uvedli, že stát na daních nešidili. Někteří obžalovaní tvrdí, že policie manipulovala s fakty ve snaze vytvořit důkazy pro proces. Žalobce Aleš Sosík to odmítl.
Podle obžaloby Zadeh v letech 2012 a 2013 přivezl s komplici do Česka stovky milionů litrů pohonných hmot ze Slovinska a Německa a stát okrádali na daních pomocí falešných daňových přiznání. K obchodům podle obžaloby využíval takzvané bílé koně a do transakcí bylo zapojeno 65 firem.
Vrátí se Krejčíř do Česka? Prý o tom uvažuje. Přečtěte si: Krejčíř se chce vrátit do Česka, nabízí doznání |