Menu Zavřít

Zaměstnavatelé v EU mohou zakazovat islámské šátky

14. 3. 2017
Autor: Garry Knight CC BY-SA 2.0 Flickr

Zaměstnavatelé v Evropské unii mohou zakazovat svým pracovníkům nosit viditelné náboženské symboly, tedy i islámské šátky. Rozhodl to dnes Evropský soudní dvůr. Posuzoval případ, který se týkal dvou muslimek z Belgie a z Francie, které byly kvůli šátku propuštěny. Verdikt soudu není závazný pro justici členských zemí EU.

„Vnitropodnikové nařízení, které zakazuje viditelné nošení jakéhokoli politického, filozofického či náboženského znaku, není přímou diskriminací,“ uvedl soud EU. Jde přitom o první podobné rozhodnutí unijní justice, a to krátce před středečními parlamentními volbami v Nizozemsku, ve kterých muslimská imigrace hraje klíčovou roli, poznamenala agentura Reuters. Přistěhovalectví je ale významnou politickou otázkou napříč Evropou.

Podle verdiktu ale může jít o nepřímou diskriminaci, pokud zaměstnavatel znevýhodňuje jedno nebo jen některá náboženství. I to lze však podle soudu ospravedlnit, pokud se podnik snaží zachovat neutralitu vůči zákazníkům, uvedla agentura DPA.

Soud EU však poznamenal, že zákaz viditelných náboženských a dalších znaků a nařízení příslušné neutrality nesmí na pracovišti jakkoli znevýhodňovat osoby, které se hlásí k nějakému náboženství. Podnik má také správně vysvětlit smysl zákazu a prosazovat ho „vhodným“ způsobem.


Většina Němců je pro zákaz bure a nikábů. Čtěte více:

 Zahalená muslimská žena (Zdroj Flickr)


Advokátky muslimek argumentovaly proti podobným zákazům při výkonu zaměstnání především tím, že nošení šátků nijak nesnižuje schopnost žen plnit pracovní úkoly. Rozhodně by podle nich neměl být islámský šátek důvodem k výpovědi. Ženy podpořila organizace Open Society amerického miliardáře a filantropa maďarského původu George Sorose.

V případě Belgičanky, která začala po letech práce jako recepční v bezpečnostní agentuře G4S náhle nosit muslimský šátek, unijní soud výhrady muslimek zamítl. Agentura měla příslušné interní nařízení. U francouzské inženýrky, které společnost Micropole dala výpověď, když tato zaměstnankyně odmítla přání jednoho klienta nenosit při služebním jednání šátek, měl ale soud výhradu. V tomto případě mohlo jít podle něj o diskriminaci, pokud bylo důvodem k výpovědi jen přání klienta. To má podle lucemburského tribunálu posoudit francouzská justice.

Soud EU se také domnívá, že klienti nemohou odmítat služby podniků jen kvůli tomu, že jejich zaměstnankyně nosí islámský šátek.

MM25_AI

Dnešní rozhodnutí podle Sorosovy organizace oslabilo evropský princip rovnosti lidí, v celé EU se ale neprosadí. „V mnoha členských státech národní zákony budou nadále uznávat, že zakazování náboženských šátků na pracovišti je diskriminace. Ale na místech, kde je národní zákon slabý, toto rozhodnutí vyřazuje mnoho muslimek z pracovního procesu,“ poznamenala představitelka Open Society Maryam Hmadounová.

Dále čtěte:

Němci chtějí úřednicím zakázat burky. Zahalení ženy ponižuje, stojí v návrhu

Zákaz burkin na plážích se ve Francii ruší

Zákaz burek a nikábů: většina Němců je pro

Merkelová: Problémy s terorismem jsme měli už před uprchlíky


  • Našli jste v článku chybu?