Menu Zavřít

Zaorálek přirovnal schůzku s dalajlámou k Henleinovi. Pak se omluvil

1. 11. 2016
Autor: čtk

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se omluvil za to, že přirovnal schůzku ministra kultury Daniel Hermana ke kontextu hypotetického setkání s hlavou sudetských Němců Konradem Henleinem za první republiky. Chtěl prý jen ukázat, jak oficiální přijímání dalajlamy politiky vidí Čína. Ústavní činitelé si dnes na Pražském hradě potvrdili, že jejich postup ohledně prohlášení o vztazích s Čínou byl správný.

„Jak kdyby se někdo setkával s Konradem Henleinem ze Sudetenlandu v minulosti za první republiky, když tu byla oficiální vláda. Asi by nám to Čechům taky vadilo. Vím velmi dobře, že 14. dalajlama je velmi úctyhodná figura, který se již stokrát odvolal na to, že nemá politické ambice a je pouhým mnichem. Nicméně čínská strana to vidí jinak,“ sdělil Zaorálek v úterý ke schůzce ministra kultury Daniela Hermana s dalajlámou.

Za ostrá slova se posléze omluvil na svém twitterovém účtu. Zaorálek podle svých slov respektuje, že některé zemi vadí, když se někdo setká s oficiálním představitelem bývalé exilové vlády. Henlein založil v Československu za první republiky Sudetoněmeckou stranu, která spolupracovala s režimem Adolfa Hitlera v Německu.

Lubomír Zaorálek prý použil příměr za hranou….

O tématu českých vztahů s Čínou politici podle Zaorálka diskutovali pouze na okraj dnešního jednání, kterého se kromě něj účastnil na Pražském hradě také prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, šéfové Senátu a Sněmovny Milan Štěch, Jan Hamáček a ministr obrany Martin Stropnický.

Zeman, Sobotka, Štěch a Hamáček před dvěma týdny vydali společné prohlášení, ve kterém Čínu ujišťovali, že schůzky politiků s dalajlamou by se neměly považovat za výraz změny oficiální politiky Česka vůči Číně. Zároveň zopakovali, že Česká republika uznává jednotnou Čínu včetně Tibetu.

bitcoin_skoleni


Dalajlama v Česku: obdiv k Havlovi i sen o celosvětové unii

 Ministr kultury Daniel Herman se setkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou

Reagovali tak na schůzku Hermana a dalších politiků s dalajlamou. Jejich prohlášení vyvolalo vlnu kritiky. „Potvrdili jsme si, že ten postup byl správný a nevidíme v tom žádný problém,“ řekl Zaorálek.

Porušil Herman dohodu?

Zároveň Zaorálek uvedl, že premiérovi oznámil, že na vládě bude chtít, aby se vrátili ke schůzi vlády, kde se asi před dvěma lety mluvilo o navázání vztahů s Čínou. „Požádal jsem premiéra, aby se pokud existuje záznam z toho, co se tehdy odehrálo, aby se to našlo, vytáhlo na světlo, abychom to viděli na vlastní oči,“ řekl. Ministři se na oné schůzi vlády podle něj dohodli, že se nebudou konat oficiální schůzky s dalajlamou. Herman popírá, že by taková dohoda vznikla.


O aféře kolem kauzy dalajlama v Česku čtěte více:

Zástupci STAN chtějí v Senátu řešit pročínské prohlášení

Alternativní oslavy 28. října přivedly na náměstí několik tisíc lidí

Závazků si ceníme, dodržujte je, vzkazuje Čína Česku

Čínské vlajky na Evropské třídě

  • Našli jste v článku chybu?