Menu Zavřít

Zdanění podprůměrných mezd se napříč EU liší až o desítky procent

27. 6. 2017
Autor: Archiv Euro

Mzdové náklady zaměstnavatele a čistá mzda zaměstnance obdržená na účet se liší o desítky procent. Vzhledem k tomu, že na mzdu většina zaměstnanců v zemích EU nedosáhne, stává se pro mnohé zdanění podprůměrné mzdy důležitým ukazatelem. V jednotlivých zemích Unie se zdanění pohybuje od 19 po 50 procent.

Průměrná měsíční mzda za první čtvrtletí letošního roku činila v Česku 27 889 korun. Zdanění práce si vypočítáme dle legislativy roku 2017 u zaměstnance pracujícího za 67 % průměrné mzdy, tedy u částky 18 686 korun.

Výpočet je proveden u zaměstnance uplatňujícího pouze základní daňovou slevu na poplatníka. Těchto zaměstnanců je nejvíce, neboť daňové zvýhodnění na děti může uplatnit vždy pouze jeden z rodičů. U podprůměrných mezd při využití pouze základní daňové slevy (v některých zemích základní nezdanitelné položky) je zdanění práce v Česku v rámci zemí EU 10. nejvyšší.

EU: Nejvyšší zdanění práce je v Belgii

Z členských zemí EU bylo zdanění práce za rok 2015 u podprůměrných mezd ve výši 67 % nejvyšší v Belgii a nejnižší na Kypru. Údaje jsou převzaty z publikace „European Commission - Taxation Trends in the European Union – 2016 Edition“. Zdanění práce je vypočteno u svobodného a bezdětného zaměstnance za rok 2015, jen u Bulharska, Chorvatska, Litvy, Lotyšska, Malty a Rumunska jsou uvedeny údaje za rok 2014. Neuvádíme zde pouze Kypr, u kterého jsou k dispozici pouze údaje za rok 2007, kdy zdanění práce při uvedených parametrech dosahovalo 11,9 %.

MM25_AI

Celý článek si přečtěte na webu Finance.cz


Použijte kalkulačku na výpočet čisté mzdy

  • Našli jste v článku chybu?