Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě ministrem pro lidská práva a legislativu Jana Chvojku a ministrem zdravotnictví Miloslava Ludvíka. Ve funkci nahradili Jiřího Dienstbiera a Svatopluka Němečka. Výměnu v čele dvou ministerstev, které má na starosti sociální demokracie, navrhl předseda vlády a ČSSD Bohuslav Sobotka. Němečka a Dienstbiera Zeman odvolal k dnešnímu dni před týdnem.
Výměnu Sobotka navrhl v reakci na neúspěch strany v krajských a senátních volbách. Změny v kabinetu odůvodnil tím, že by vláda měla být dynamičtější. Ministři byli podle něj unavení. Ke změnám vyzval premiér i koaliční partnery, předsedové ANO i KDU-ČSL ale střídání v čele svých resortů odmítli.
Zeman ministrům poblahopřál a ocenil, že s oběma došel na nedávných schůzkách ke společným závěrům. „Pokud jde o ministerstvo zdravotnictví, věřím, že se novému ministrovi podaří dokončit zákon o hospicové péči, protože by měl pokrýt jednu z důležitých, i když nejsmutnějších fází lidského života,“ uvedl Zeman. Předpis by měl podle něj zajistit lepší možnosti důstojného umírání.
Ministr Chvojka má za úkol pokračovat v ochraně lids.práv,dokončit ochranu oznamovatelů, bezpl.právní pomoc a oddlužení a z.o soc.podnikání. pic.twitter.com/CyaxJtTJo5
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 30. listopadu 2016
S Chvojkou se Zeman podle svých slov shodl na tom, že lidská práva nemohou být vyhrazována pouze právům menšin, ale že důležité je právo většiny. „Lidská práva nejsou pouze politická, ale i hospodářská a sociální,“ dodal prezident. Oběma ministrům připomněl, že i za 11 měsíců, které zhruba zbývají do konce volebního období, se dá udělat „kus dobré práce“.
Sobotka ještě dnes nové ministry uvede do jejich nových úřadů. Ředitele nemocnice v Motole Ludvíka nejprve doprovodí na ministerstvo zdravotnictví, s poslancem Chvojkou, který se bude vedle lidských práv zabývat i legislativou, zamíří na úřad vlády.
Opozice: Zásadní změny nečekáme |
---|
Podle pravicové opozice noví ministři nedosáhnou ve svých resortech zásadních změn, protože zbývá málo času do příštích sněmovních voleb. Podobně se vyjádřil i vicepremiér Andrej Babiš, který výměnu členů vlády nevidí jako dobrý nápad. „Ministr, který teď nastoupí, se tak sotva seznámí s úřadem, pak se zapojí do volební kampaně ČSSD a pak se zase rozloučí, takže moc se toho očekávat nedá,“ řekl ve Sněmovně předseda ODS Petr Fiala. Ludvík by se podle něj měl zasadit o rychlé řešení situace kolem letecké záchranné služby, aby po Novém roce dobře fungovala. Velká očekávání od nových ministrů nemá ani předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Mají poměrně krátký čas do konce volebního období, takže já od nich očekávám spíše udržovací taktiku a žádné rychlé pohyby. Během deseti měsíců žádný ministr nemůže dosáhnout nějakou zásadní reformu nebo změnu,“ řekl. Babiš změnu v kabinetu nevítal. „Já si myslím, že měnit ministry necelých jedenáct měsíců před volbami není dobrý nápad. Než se zorientují v úřadě, tak to trvá dlouho. Já jsem vlastně až teď dobudoval celý nový tým,“ řekl novinářům. |
Přečtěte si, co ke svému odvolání uvedl jeden z vyměněných ministrů Jiří Dienstbier: Pučisté, mafie, podvodník. Dienstbier rozpoutal v ČSSD válku slov |