Venezuela rozjela bleskovou a zjevně velice nepovedenou výměnu bankovek. Ke zrušení nejvyššího 100bolívarového platidla došlo ve chvíli, kdy nové bankovky ještě nejsou k dostání. Venezuela se tak v nadsázce řečeno stala zemí bez peněz.
„Když si vyberete hotovost s automatu, dostanete 100bolívarové bankovky namísto těch nových (vyšších). A ty vám nedají ani v samotné bance,“ popsal ve čtvrtek chaotickou situaci obyvatel hlavního města Yarelis Carrero podle britské BBC. „Nechápu tenhle vtip,“ dodal.
100bolívarové bankovky přitom oficiálně přestaly platit dnes. Venezuelané se o zrušení dosud nejvyššího papírového platidla překvapivě dozvěděli v neděli a dostali prakticky 72 hodin času, aby bankovky vyměnili. Nové bankovky vyšší hodnoty měly mezitím přijít do oběhu, jenže se tak nestalo.
Důvodem zrušení 100bolívarových bankovek v jihoamerické zemi není, jak je nyní jinde ve světě časté, boj s kriminalitou. Bankovek s vysokou nominální hodnotou totiž nejčastěji využívají zločinci. Naposledy zrušila nejvyšší bankovky Indie, kde shodou náhod došlo během jejich odstraňování také k chaosu. Indové čekali dlouhé fronta u bankomatů, kterým došli peníze.
Týdeník The Economist k tomu na twitteru napsal: „Cokoli udělá Indie, může Venezuela udělat hůře. Venezuelská demonetizace vyvolává vztek.“
Anything India does, Venezuela can do worse. Venezuela's demonetisation scheme has tempers flaring https://t.co/65cramqgoO
— The Economist (@EconBizFin) 16. prosince 2016
Země zmítaná nejhorší ekonomickou krizí ve své historii ruší 100bolívarové bankovky kvůli drtivé hyperinflaci. Zavádí proto novou hotovost, do oběhu měly od čtvrtka plynout bankovky s hodnotou až dvacet tisíc bolívarů. Jenže k bankomatům a do bank se zatím nedostaly. Oficiální místa o zdržení mlčí.
V oběhu se nachází více než šest miliard 100bolívarových bankovek, což je asi 80 procent veškeré hotovosti. Na černém trhu je možné sehnat za 100 bolívarů pouze dva americké centy (asi 50 haléřů) a kurz stále klesá. Oficiálně je venezuelská měna pevně zavěšená na dolar, což je podle ekonomů jedna z příčin tamní krize.
Kromě Jižního Súdánu netrpí žádná jiná ekonomika takovou inflací jako Venezuela. Podle nejnovějšího odhadu Mezinárodního měnového fondu letos dosáhne 476 procent, příští rok dokonce 1660 procent. Venezuelská centrální banka od začátku roku rezignuje na zveřejňování dat o inflaci, poslední oficiální údaj z loňského prosince činí 180 procent.
Prezident Nicolás Maduro nařídil v pondělí také uzavřít hranice s Kolumbií. Opatření má pomoci v boji s organizovanými skupinami, které podle Madura pašují do Venezuely finanční hotovost. Hranice zůstanou uzavřeny až do neděle.
Vývoj roční inflace ve Venezuele:
Od roku 2016 prognóza. Zdroj: World Economic Outlook Database MMF, říjen 2016