Diskuse pléna europarlamentu o rizicích možného zneužívání médií v Česku trvala přibližně hodinu. Před pouhými dvěma či třemi desítkami svých kolegů v ní vystupovali především čeští europoslanci. Eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová, která na jednání zastupovala Evropskou komisi, tak v závěru debaty poděkovala za možnost trochu se poučit o české domácí politice.
V téměř prázdném jednacím sále Evropského parlamentu v Bruselu dnes zazněla slova upozorňující na možné politické zneužívání médií v Česku i ujišťování, že problém není systémový. Někteří čeští europoslanci debatu plána parlamentu označili za zbytečnou, ale eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová, která při jednání zastupovala Evropskou komisi, poděkovala za možnost trochu se poučit o české domácí politice. Exministr financí Andrej Babiš, kterého se debata týkala především, se znovu ohradil proti tvrzením, že ovlivňuje média, která vlastnil prostřednictvím vydavatelství Mafra.
Před pouhými dvěma či třemi desítkami svých kolegů v dnešní dopolední zhruba hodinové debatě vystupovali především čeští europoslanci, kteří většinou uváděli, že v České republice není situace, která by se dala označit za systematické ohrožení demokratického uspořádání země. Debata skončila bez závěrečné rezoluce, která se ovšem ani neočekávala.
Přečtěte si více:
Redaktora deníku Dnes, který donášel Babišovi, prověřovala policie kvůli útoku na Chovance
Problematika se na program bruselské schůze dostala v první polovině května, tedy nedlouho poté, co v ČR na veřejnost pronikly nahrávky údajně dokazující, že tehdejší vicepremiér Babiš ovlivňoval obsah médií, která v minulosti vlastnil a která šéf hnutí ANO posléze předal do svěřeneckého fondu.
Smysl debaty zpochybnil i lidovecký europoslanec
Babišův postup označil za nepřijatelný místopředseda europarlamentu Pavel Telička (ANO), který ale zároveň zdůraznil, že ČR má funkční demokratické instituce schopné se s podobnými věcmi vypořádat. Jeho lidovecký kolega Tomáš Zdechovský dokonce míní, že se ukázala zbytečnost celé debaty.
Chrabří europoslanci TOP 09 a KSČM dělají ostudu České republice. Před prázdným plénem. Přišlo asi 20 poslanců z 751. Skvělá akce. pic.twitter.com/TZ3yAorQWn
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) 1. června 2017
Naopak lidovecká europoslankyně Ingeborg Grässleová z Německa, kterou Babiš za její postoj k němu trvale kritizuje, označila debatu za výjimečnou. „Jde o konflikt zájmů, který EU nemůže ignorovat,“ zdůraznila s tím, že Babišovy firmy získaly z evropských peněz přes 5,1 miliardy korun.
Eurokomisařka Malmströmová v diskusi připustila, že komise má jen velmi omezené pravomoci, pokud se týká svobody a plurality médií. „To neznamená, že jsme vůči možným ohrožením slepí,“ zdůraznila. Upozornila, že komise se může do věci vložit, když je ohrožena unijní legislativa, což se podle ní v nynějším případě neděje.
Sobotka: Dokud Babiš média neprodá, trvá riziko jejich zneužití |
---|
„Pochybnosti a velké otazníky tady přetrvávají,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj uniklé nahrávky i vyjádření některých novinářů z deníku Mladá fronta Dnes ukazují, že Babiš úkoloval média, která vlastnil prostřednictvím vydavatelství Mafra. „Dokud nedojde k tomu, že ta média budou jednoznačně oddělena, například dokud je Andrej Babiš neprodá, tak ta rizika, ty pochybnosti tady budou existovat i nadále,“ řekl premiér. |
Babiš řekl, že zatím neví, zda převede vydavatelství Mafra do samostatné nadace, jak dříve naznačil, a zároveň se ohradil proti tvrzením, že média tohoto vydavatelství ovlivňuje. „Žádný problém s médii není. Vliv Mafry na trh je minimální. Bylo to akorát zneužito v rámci těch zmanipulovaných, sestříhaných nelegálních odposlechů,“ vymezil se vůči dnešnímu jednání Evropského parlamentu.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes naopak upozornil, že dokud Babiš média neprodá, bude přetrvávat riziko jejich zneužití v politickém boji. S poukazem na odvolání Babiše z vlády a na zákon o střetu zájmů však řekl, že Česko problém dokáže řešit.
Přečtěte si také: