Menu Zavřít

Díra na „Václaváku“. Dům nahradí kanceláře

24. 8. 2017
Autor: Tereza Čapková

Z rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice zmizel dům, na jehož místě má v budoucnu vyrůst nová budova. V dalších týdnech budou dělníci odklízet suť. Investor připravuje žádost o stavební povolení, stavba kancelářského objektu by měla začít v příštím roce. Uvedla to Alexandra Drozdová z agentury Best Communications, která zastupuje majitele zbouraného objektu, společnost Flow East. Proti demolici domu se v minulosti se postavila část veřejnosti i odborníků.

Vyklízení staveniště a odvoz suti budou pokračovat po několik následujících týdnů. Zároveň běží stavební řízení pro stavbu nového domu, ve kterém budou kancelářské prostory. Pokud vše půjde podle plánu, stavba by měla začít v příštím roce a dokončena má být v horizontu dvou let. Celkové náklady na projekt včetně demolice přesahují dvě miliardy korun. Flow East nyní zpracovává dokumentaci pro výběrové řízení na hlavního dodavatele stavby.

Dům firma vlastnila od roku 1994. Plán jeho demolice v minulosti vyvolal kontroverzi, když se proti ní postavila část veřejnosti a odborné obce. Demoliční výměr stavební úřad Prahy 1 vydal v září 2013, po odvoláních jeho rozhodnutí v červnu 2014 zrušil magistrát. Firmě se povolení nakonec definitivně podařilo získat letos. Kvůli nesrovnalostem se opakovalo i územní řízení. Proti demolici vznikla petice a odpůrci zbourání domu uspořádali několik demonstrací.


Více laviček a fontán. Úpravy Václavského náměstí začnou v roce 2018

Květinový dům. Nejvíc rozporuplných reakcí i mezi odbornou veřejností budí v současné době záměr zahraničních investorů ze společnosti Flow East zbořit dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice na jeho místě postavit dominantní novostavbu podle návrhu studia Chapman Taylor.

MM25_AI


Pražští památkáři dali stavbě nové budovy na místě domu v roce 2010 souhlas, který je nutný pro každou stavbu v památkové rezervaci. O rok později jej v odvolacím řízení potvrdilo ministerstvo kultury, které následně definitivně zamítlo památkovou ochranu domu.

Zbouraný objekt původně navrhl architekt Josef Schulz, mimo jiné autor Národního muzea. Dokončen byl v roce v roce 1880, v roce 1920 prošel přestavbou. Členitá a zdobená fasáda domu byla nahrazena jednodušší formou. Ač někteří připisují autorství přestavby či podíl na ní architektu Bohumíru Kozákovi, podle developera si „žádný z architektů ve svých publikovaných materiálech nenárokoval autorství této stavby“.

Dále čtěte:

Majitel domu na Václavském náměstí chystá demolici. Nájemci dostali výpověď

CETIN se odvolal proti úpravám Václavského náměstí. Nikdo se ho nezeptal na názor


  • Našli jste v článku chybu?