Praha chce nalákat světovou architektonickou špičku i zahraniční investory. K dispozici má podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) patnáct rozvojových území. „Chceme z hlavního města znovu vytvořit centrum světové architektury a mít zde stavby od ikon v oboru. První vlaštovkou může být budoucí revitalizace Masarykova nádraží, kde pod taktovkou Penta Investments vzniká Central Business District podle vize architektky Zahy Hadid,“ uvedla na veletrhu MIPIM v Cannes Krnáčová.
Praha na veletrhu poprvé v historii spojila prezentaci s Brnem, Ostravou a komerčními partnery působícími na českém realitním a investičním trhu.
Modelovým příkladem, který v Cannes představila, je území takzvané Kreativní čtvrti v Praze 9. „Je velmi dobrou ukázkou spolupráce mezi řadou subjektů: městem, příslušnou městskou částí, architekty, soukromým investorem a developerem i dalšími zájmovými skupinami, jakými jsou v tomto případě umělci,“ uvedla primátorka.
Společná prezentace Prahy, Ostravy a Brna. (Foto MHMP)
„Inspirací pro tento projekt nám byla pařížská La Défénse, kdy zde v první fázi vzniklo několik budov, které vdechly celému území nový ráz. Na ně se pak navazovaly další investice a další výstavba až do dnešní hypermoderní čtvrti se všemi funkcemi potřebnými pro příjemný život: od práce přes bydlení až po volnočasové aktivity,“ dodala.
Magistrát chce mít v Bubnech moderní čtvrť. Čtěte:
Magistrát podpořil transformaci brownfieldů v Bubnech
Praha očekává do roku 2050 nárůst počtu obyvatel zhruba o 250 tisíc. Metropole počítá s tím, že nové městské čtvrti mohou vzniknout na nyní opuštěných či nevyužívaných územích, – například v areálech bývalých průmyslových závodů či nákladových nádraží jako je Smíchovské nádraží, nádraží Bubny, nákladové nádraží Žižkov či různé části Vysočan.