Obyvatelé Prahy 6 by měli již brzy mít možnost využít finanční podpory pro vlastní projekty z veřejných prostředků. Vedení městské části se do projektu participativního rozpočtování na příští rok rozhodlo vyčlenit 5 milionů.
Celý proces přípravy participativního rozpočtu by měl začít v listopadu souhlasem rady městské části, uvolněním financí a potvrzením pravidel účasti. Městská část by do něj měla uvolnit částku v celkové výši pěti milionů korun. Z té se podle mluvčího Prahy 6 Martina Churavého magistrát radnici rozhodl zpětně proplatit polovinu.
Jako kapka v moři
„V miliardovém rozpočtu městské části nepředstavuje tato suma nijak závratný podíl, ale jde o první krok na velmi dlouhé cestě,“ sdělil k věci Churavý. Podle Vojtěcha Černého z neziskové organizace Agora, která téma zapojení veřejnosti do rozhodování o veřejných prostředcích v hlavním městě prosazuje, je pětimilionový příspěvek na jeden ročník silným lákadlem.
I tak má ale Česko a zejména Praha, co dohánět. Například ve Varšavě v současnosti podle Černého připravují start participativního rozpočtování ve výši zhruba 381 milionů korun.
Praha schválila rozpočet. Přečtěte si o tom: Pražští radní schválili rozpočet, chtějí investovat 14 miliard |
Rekord nepokoří šestá pražská část ani v rámci hlavního města. Pět milionů již dříve mezi projekty občanů rozdělila Praha 10. „V přepočtu na obyvatele jsou momentálně v ČR premianti ve středočeských Mnichovicích, kde se rozděluje zhruba 171 Kč na obyvatele,“ uvádí Černý. Praha 10 podle něj na obyvatele rozdělila 48 Kč, Praha 6 pak na tom podle něj bude zhruba podobně.
Lidé budou hlasovat
S realizací participačních projektů navržených občany se podle městské části Prahy 6 počítá od července příštího roku. Počítá se s podrobnou informační kampaní, navrhování projektů občany, jejich kontrolou ze strany radnice a závěrečným hlasováním o tom, jaké z nich se nakonec podpory z veřejných peněz dočkají.
Koncem prázdnin realizovala závěrečné hlasování o participativním rozpočtu i Praha 3. Ta však mezi osm vítězných projektů navržených místními obyvateli rozdělila pouhé 2 miliony.
Z pražských městských částí čtěte více:
Bude pražská Kotva kulturní památkou? Ministerstvo zahájilo řízení
Dopravní podnik sečte cestující v tramvajích. Zkoumá vliv změn
Obchvat Vítězného náměstí by mohl být v provozu za pět let