Hlavní město postupně v rámci projektu Smart Prague instaluje v ulicích chytré lavičky. Umí nabít telefon, zjistit aktuální teplotu nebo třeba přivolat pomoc. Městská společnost Operátor ICT prozatím umístila dvě lavičky v Praze 6 a jednu v Praze 12.
Na veřejně dostupných místech má být během půl roku vyzkoušeno osm až deset laviček. Po vyhodnocení pilotního projektu a rozhodnutí magistrátu a městských částí by se pak mohly lavičky rozšířit do dalších míst.
Jedna z laviček v současnosti stojí v Central parku na Obchodním náměstí v Praze 12. „Umožňuje dobít telefon a tablet, připojit se k internetu, zjistit aktuální teplotu a vlhkost vzduchu nebo množství oxidu uhličitého v ovzduší,“ uvedl radní pro životní prostředí a IT Prahy 12 Robert Králíček (ANO), který má projekty v rámci konceptu Smart Prague na starosti.
Lavičku napájí solární panely a kromě senzorů na CO2, vlhkost vzduchu a teploty obsahuje dva voděodolné USB porty, tři USB kabely, dvě bezdrátové nabíječky a Wi-Fi hotspot. K dispozici je i LED osvětlení a nouzové tlačítko, které v případě potřeby přivolá pomoc, vše je podle Prahy 12 vyrobeno v anti-graffiti provedení.
Jak bude vypadat Praha budoucnosti? Čtěte:
Vodíkové autobusy a bezodpadové město. Praha představila plán do roku 2030
K pražskému konceptu Smart Prague se přihlásila i Praha 6. V rámci půlročního projektu Operátor ICT na Puškinově náměstí nechal nainstalovat další chytrou lavičku, tentokrát s vertikální zahradou. Třetí lavička je umístěna na Vítězném náměstí.
Vertikální zahrada na lavičce má sloužit jako lapač polétavého prachu a snižovat hluk v okolním prostředí. „Praha 6 je městskou částí s bohatou historií a zásadním významem pro život, proto chceme nabídnout našim obyvatelům a návštěvníkům chytrá a moderní veřejná prostranství,“ uvedl radní odpovědný za oblast Smart City Zdeněk Hořánek (ANO).
V Praze 6 fungují dvě chytré lavičky. (Zdroj praha.eu)
Celkové náklady v roce 2017 na realizaci chytrých řešení v Praze by měly dosáhnout podle Operátora ICT na přibližně 100 milionů korun. Jako maximální rámec pražský magistrát stanovil částku 300 milionů korun. Na instalaci košů a laviček spolupracuje hlavní město s městskými částmi, Institutem pro rozvoj Praha (IPR) či Pražskými službami.
Každý z projektů má podle Operátora ICT sice jiné parametry pro vyhodnocení, zásadní ale budou obecně nákladovost, efektivita, úspora energií, vliv na životní prostředí a kompatibilita s koncepcí řízení a monitoringem města.