V centru Prahy by na náměstí Curieových mohla vyrůst až sedmipatrová budova. V připravovaném Metropolitním plánu je volná plocha mezi hotelem InterContinental, ulicí Elišky Krásnohorské a Bílkovou ulicí označena jako stavební pozemek, nikoli už jako nezastavitelné veřejné prostranství. Uvedla to radní pro životní prostředí Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Zastupitelé za Piráty požadují, aby město zveřejnilo seznam všech podobných parcel.
Změny nejsou definitivní, k návrhu Metropolitního plánu, který připravuje Institut pro rozvoj hlavního města Prahy (IPR Praha), se budou moci vyjádřit městské části i lidé. „Já se dost obávám, že takovýchto drobných, nenápadných změn v novém územním plánu může být více. Myslím si, že to není dobře, protože to centrum Prahy je už hodně zahuštěné,“ uvedla Plamínková s tím, že by měla být taková místa chráněna a využita k rozšiřování zeleně, která může přispět ke snížení teploty vzduchu ve městě.
Podle Plamínkové by bylo možné v Praze zahušťovat zástavbu na takzvaných brownfieldech nebo na sídlištích.
Podle šéfa IPR Praha Ondřeje Boháče je možné se na prostor v Pařížské ulici dívat jako na volný stavební blok či chybu v pravidelné struktuře zdejší jednotně utvářené čtvrti. Lze jej však legitimně vidět i jako piazzettu, dodal. „Jako autoři návrhu plánu se nevyhneme tomu, že se v Metropolitním plánu přikloníme k jednomu či druhému názoru. Metropolitní plán však ještě čeká dlouhé projednávání s občany či vlastníky pozemků, během nichž se může značně proměnit,“ uvedl Boháč.
Radní si prosadili galerii místo parku. Čtěte:
Radní si prosadili u Štefánikova mostu Zlaté vejce. Komise přitom změnu parku nedoporučila
Městská část vnímá změnu náměstí Curieových na stavební parcelu negativně, pokud by na ni majitel, firma J&T, nechal vybudovat kancelářskou budovu, jak o záměru informovalo dříve Právo. „Praha 1 by v takovém případě byla zásadně proti takové stavbě. Pokud by šlo ovšem jen o nějaké drobné úpravy náměstí, které by nezničily toto místo, ale naopak by ho trochu vylepšily, tak obecně ta změna na stavební parcelu nevadí,“ uvedla tisková mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.
Zastupitelský klub Pirátů požaduje, aby IPR Praha zveřejnil seznam pozemků, které plán navrhuje změnit z nezastavitelných na zastavitelné a tím je jejich majitelům zhodnocuje. Šéf klubu Pirátů Jakub Michálek odeslal v tomto duchu institutu oficiální žádost o informace. „Chci vědět, jestli IPR Praha připravuje územní plán, který obohatí hlavně miliardáře, anebo bylo náměstí Curiových jen výjimečný exces,“ uvedl v prohlášení.
„Měnit nezastavitelné parcely, ať již zeleně nebo veřejných prostranství na stavební parcely je věc mimořádná, zejména pokud se odehrává v tak cenném a složitém území jako je historické jádro Prahy. O těchto věcech je třeba vést širokou diskusi a zejména si vyjasnit otázky, v čí prospěch se tato změna provádí, zda je v zájmu města a jeho obyvatel, a co tím město a jeho obyvatelé získají a co ztratí,“ sdělil Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu (NPÚ) obecně ke změnám územního plánu.
Proti změně územního plánu se už ohradily také organizace Sdružení občanů a přátel Starého Města a Josefova v Praze, Žijeme v centru, Klub Za starou Prahu či KampaNula.
Dalším místem, kde by mohla vyrůst zástavba, je na břehu Vltavy u Štefánikova mostu. Rada hlavního města v úterý těsnou většinou odsouhlasila změnu územního plánu, která má přeměnit současný park na konci Revoluční ulice na stavební parcelu. Městská část Praha 1 chce prostor využít pro kulturní účely.
Původně radnice Prahy 1 zvažovala stavbu projektu galerie Zlaté vejce od architekta Petra Malinského, na kterém však už městská část netrvá. Do galerie plánovala Praha 1 umístit Slovanskou epopej, magistrát ale rozhodl pro epopej vybudovat galerii na Těšnově.