Oba aktéři obchodu se k němu nechtějí vyjadřovat, týdeníku Euro jej nicméně potvrdily důvěryhodné zdroje. Nový majitel postaví v areálu především byty, část budov je památkově chráněná. Administrativní budova parního mlýna a pekáren Odkolek z let 1910 až 1911 od architekta Huberta Gessnera je považována za velmi kvalitní příklad architektonické moderny.
Změna vlastníka potvrzuje trendy na realitním trhu v posledních dvou letech. Developeři se zaměřují na brownfieldy v bývalých průmyslových oblastech Prahy - typicky ve Vysočanech, což je i případ pekáren Odkolek -, které se mění v rezidenční čtvrti, nebo na solitérní bývalé továrny či pivovary ve stabilizovaných částech města, například v Karlíně nebo v Holešovicích. Tento apetit soukromých investorů je v souladu se strategiemi rozvoje deklarovanými radnicí.
Metrostav získal v Turecku zakázky za 1,3 miliardy. Čtěte více
Uvnitř Prahy je dodnes zhruba tisíc hektarů transformačních ploch. Celkem mají developeři v Praze v různé fázi přípravy více než 84 tisíc bytů, z nich přes 60 procent připadá právě na brownfieldy. Tyto projekty by byly schopny pojmout více než sto tisíc nových obyvatel a při současném tempu prodeje nových bytů by pokryly potřebu na devět let. Vyplývá to z dlouhodobé analýzy připravovaných projektů, kterou pravidelně zpracovává společnost Central Group. To je ovšem budoucnost.
Přítomnost je taková, že se vzhledem k hlemýždímu povolovacímu procesu skoro nestaví. Pražské stavební úřady povolily například za červen jen 52 bytů, což je necelá polovina oproti Plzni, a to je jednou z hlavních příčin skokového zdražení bytů v metropoli.
Dále čtěte: