Menu Zavřít

Ekonomické a strategické partnerství. EU a Japonsko spolu budou více obchodovat

6. 7. 2017
Autor: čtk

Evropská unie a Japonsko na summitu v Bruselu potvrdily politickou shodu nad dohodami o ekonomickém a strategickém partnerství. Očekávaný krok oznámili japonský premiér Šinzó Abe společně s předsedy Evropské rady a Evropské komise Donaldem Tuskem a Jeanem-Claudem Junckerem.

Nad konkrétními texty obou dohod musí ještě pracovat právníci a obě musí také projít potřebným ratifikačním procesem. Podle Junckera by ale měly začít platit někdy na počátku roku 2019.

Tusk ve svém vystoupení po dnešní schůzce s japonským premiérem politickou shodu interpretoval jako důkaz, že EU je navzdory britskému odchodu z bloku schopná angažovat se ve světě a jako odmítnutí snah o izolacionismus a obchodní ochranářství. „Jako Evropská unie jednoznačně věříme v politický smysl světa, který je založený na otevřenosti, spolupráci a obchodu,“ uvedl Tusk. Svět se podle něj nesmí vrátit o sto let zpět.

Obě strany dávaly před pátečním summitem velkých ekonomik G20 v Hamburku jednoznačně najevo ochotu těsně spolupracovat na základě společně sdílených hodnot, tedy demokracie, vlády práva a odhodlání podpořit otevřenou a spravedlivou globální ekonomiku, z níž budou mít všichni užitek.

Dohody usnadní spolupráci a odstraní cla

Význam budoucí dohody o hospodářském partnerství je podle Junckera daleko hlubší než jen volný obchod a širší než evropské břehy. „Je to prohlášení o volném a spravedlivém obchodu v dnešním světě. Nastavuje standardy pro ostatní a dokládá, že uzavření se do sebe není dobré pro obchod, světové hospodářství ani pro zaměstnance,“ řekl Juncker. V protekcionismu, na který podle některých pozorovatelů stále více sází americká administrativa prezidenta Donalda Trumpa, není podle Junckera skutečná ochrana. Japonsko a EU budou podle něj také postupovat společně v pátek na jednání skupiny G20 v Hamburku.

Podle Junckera ale není ani jedna strana blížící se dohody naivní. Jednání začala už v roce 2013 a letos na jaře se určitou chvíli zdálo, že nebudou úspěšná. Poslední sporné věci řešili eurokomisaři pro zemědělství a obchod Phil Hogan a Cecilia Malmströmová v Japonsku ještě minulý týden.

Juncker na twitteru zveřejnil předpokládané přínosy ekonomického partnerství

Japonský premiér před novináři prohlásil, že hospodářská dohoda se stane jedním ze základním pilířů růstu japonské ekonomiky. „Ukázali jsme silnou politickou vůli a společně držíme zástavu volného obchodu proti ochranářským trendům. Je to silná zpráva světu. Podobné dohody podporují mezinárodní obchod a investice. Japonsko i EU z ní budou mít velký prospěch,“ řekl Abe. Na jejím základě by podle něj následně měla vzniknout ještě užší spolupráce mezi Japonskem a unií.

Dohoda o ekonomickém partnerství odstraní naprostou většinu - až 90 procent - cel a poplatků, které nyní při vstupu na japonský trh evropské společnosti platí. Podle komise jde o každoroční sumu okolo jedné miliardy eur (asi 27 miliard korun).

Zemědělství i automobilový průmysl

Japonsko také otevře svůj trh pro klíčový evropský zemědělský export, možnosti se zvýší v řadě dalších oblastí, včetně významného automobilového průmyslu. Smlouva má nastavit vysoké standardy v ochraně práce, spotřebitelů i životního prostředí a bezpečnosti výrobků. Shoda ale zatím není na otázce ochrany investorů, kde unie prosazuje svůj nový model mezinárodního soudu a Japonsko se kloní spíše k tradičnímu, byť často kritizovanému arbitrážnímu systému.

Dohoda o strategickém partnerství bude právním rámcem pro spolupráci EU a Japonska v řadě tradičních i nových klíčových oblastí od řešení klimatických změn po počítačovou kriminalitu či pomoc při zvládání přírodních katastrof.

bitcoin školení listopad 24

Evropská unie a Japonsko společně vytvářejí třetinu světového hrubého domácího produktu. Už nyní Japonsko představuje pro EU druhý největší exportní trh v Asii. Objem exportu každoročně dosahuje 86 miliard eur (přes 2,3 bilionu korun), při platnosti nyní domlouvané dohody by se mohl zvýšit o více než třetinu. Do země už nyní své zboží vyváží okolo 70 000 evropských firem, které zaměstnávají 600 000 lidí.

Přečtěte si také:

Rusko a mimoevropské trhy ožívají

Japonský boj s terorismem: vězení za rybaření či sběr hub

Sobotkova vize: Japonské firmy pro český průmysl 4.0


  • Našli jste v článku chybu?