Menu Zavřít

Irák zachraňuje své památky, pomáhají i Češi

30. 8. 2017
Autor: Profimedia.cz

Záběry ničení iráckých památek radikály z takzvaného Islámského státu oblétly před časem celý svět. Historické dědictví z Iráku ale mizelo ve velkém už od pádu režimu diktátora Saddáma Husajna v roce 2003. Podle iráckého ministra kultury Farjáda Ravandúzího, který se o uplynulém víkendu setkal s premiérem Bohuslavem Sobotkou, je obnova památek jeho prioritou.

„Co se týče archeologických nalezišť… Ninive DAIŠ (arabská zkratka pro původní název Islámského státu) zničil téměř z 85 procent, Nimrúd zničil zcela a Hatru poničili také, i když méně než ostatní,“ řekl v rozhovoru s českými novináři irácký ministr kultury Ravandúzí. Jeho úřad se nyní snaží podrobně zmapovat míru zničení stavebních pozůstatků starověkých kultur. Až se to podaří, vytvoříme plán jejich obnovy, uvedl ministr.

Jako v mnoha dalších oblastech i na poli záchrany památek by Irák ocenil pomoc z Česka, řekl ministr. „Už nyní určitým způsobem spolupracujeme s některými společnostmi (z Česka) a budeme v tom i pokračovat,“ řekl Ravandúzí. Na listopad plánuje Irák ve spolupráci s organizací UNESCO velkou konferenci na téma záchrany a obnovy historických památek Iráku, která se bude konat v Paříži. Na tuto konferenci chce irácký ministr kultury pozvat také Česko.

Jedním z velkých úkolů iráckého ministerstva kultury je podle jeho šéfa také usilovat o návrat památek, které byly v minulých letech z nestabilní země ukradeny. „Téměř 15 tisíc kusů (památek) bylo ukradeno po pádu Saddáma Husajna (v roce 2003) a zpět jsme dostali téměř 5 tisíc kusů. Deset tisíc kusů je tak stále ztracených a nic o nich nevíme, ale snažíme se ze všech sil, abychom je dostali zpět do Iráku.

Irácké národní muzeum, které se v minulosti stalo terčem nájezdů zlodějů, si během své víkendové návštěvy Bagdádu prohlédl také český premiér.

„V současné době se irácká vláda velmi těžko, ale snaží všechny historické sbírky zkompletovat, vozí sbírky ze Spojených států, z Evropy, ale také z Indie, z Asie, kde končí v soukromých sbírkách,“ potvrdil slova iráckého ministra Ravandúzího český velvyslanec v Iráku Jan Vyčítal. „Bohužel to bude trvat ještě hodně dlouho než se všechny památky vrátí domů,“ dodal.

bitcoin školení listopad 24

Český velvyslanec připomněl, že se na pomoci Iráku už nyní podílí také čeští vědci. „Orientální ústav (AV ČR) se dal do digitalizace mapy Mosulu, kde vytvořil webovou aplikaci a všechny historické, ale i náboženské památky, které Islámský stát zničil, zdokumentoval,“ řekl. Kromě toho mají podle něj v Iráku archeologové z Univerzity Palackého v Olomouci pětiletý kontrakt na výzkum v lokalitě Nafali. „Věřím, že je to začátek,“ dodal Vyčítal.

Související články:

Irácké vládní síly hlásí, že dobyly Tall Afar

Konec Islámského státu se blíží. Pentagon předložil předběžný plán jeho zničení


  • Našli jste v článku chybu?