Menu Zavřít

Symbol boje s terorismem, letadlo Landshut, se vrátil do Německa

23. 9. 2017
Autor: Profimedia.cz

Letadlo Landshut společnosti Lufthansa, unesené před 40 lety teroristy napojenými na ultralevicovou Frakci Rudé armády (RAF), je z velké části znovu v Německu. Ve Friedrichshafenu u Bodamského jezera přistál dnes ráno nákladní letoun typu Antonov 124 s mnoha kusy rozebraného stroje Landshut. Zbývající části mají dorazit z Brazílie v poledne dalším nákladním letounem. Převezeny budou do Dornierova muzea ve Friedrichshafenu, kde bude Landshut po renovaci vystaven.

Na podzim 1977 čelila spolková republika do té doby bezprecedentní vlně teroristických činů a únosů. Druhá generace Frakce Rudé armády (RAF) se jimi snažila dosáhnout osvobození zakladatelů této teroristické skupiny Andrease Baadera, Gudrun Ensslinové a Jana-Carla Raspeho, kteří v té době seděli ve zvláštní části stuttgartského vězení Stammheim.

Součástí teroristické vlny byl i únos letadla Boeing 737 společnosti Lufthansa, které směřovalo z Mallorky do Frankfurtu nad Mohanem. Čtyřčlenné palestinské komando spolupracující s RAF se stroje s 86 cestujícími a pěti členy posádky zmocnilo 13. října. Po několika mezipřistáních - během jednoho z nich teroristé zastřelili kapitána letadla - stroj o čtyři dny později dosedl na plochu letiště v somálském hlavním městě Mogadišu.

Vyčerpávající drama nakonec v noci na 18. října na somálském letišti ukončilo speciální německé protiteroristické komando GSG 9, kterému se podařilo rukojmí osvobodit. Všichni akci přežili. Trojice zakládajících členů RAF byla ten samý den ráno nalezena mrtvá ve svých celách; spáchala sebevraždu.

Stroj Landshut, jehož jméno je od té doby nerozlučně spjato s terorismem RAF, německá Lufthansa opravila a už o čtyři týdny po osvobození znovu používala až do roku 1985. Po několikanásobné změně majitele letadlo nakonec skončilo zrezivělé na brazilském "hřbitově letadel" ve městě Fortaleza.

Památný vrak je v bídném stavu:

Letos stroj koupilo německé ministerstvo zahraničí za 20 tisíc eur (520 tisíc korun), což podle něho odpovídá ceně šrotu o stejné váze. Ministr zahraničí Sigmar Gabriel (SPD) k nákupu uvedl, že dějiny letadla jsou dramatické a nanejvýš aktuální v dnešní době, kdy nás ohrožuje docela jiný druh terorismu. Poselství Landshutu je „nenecháme se zastrašit“, řekl ministr Gabriel.

FIN25

Únos s relativně dobrým koncem
Dramatická událost se týkala letu Lufthansa 181 a letounu Boeing 737, který byl na pravidelné lince z Palma de Mallorca do Frankfurtu nad Mohanem. Dne 13. října 1977 jej unesli čtyři členové tzv. Lidové fronty pro osvobození Palestiny. Teroristé se dožadovali propuštění vězňů, včetně uvězněných vůdců Frakce Rudé armády v Německu. Po mezipřistáních v Římě, na Kypru, v Bahrajnu, v Dubaji a v Adenu přistál letoun v Somálském Mogadišu. 18. října letadlo za podpory somálské armády obsadila západoněmecká protiteroristická jednotka GSG9, která osvobodila všech 86 přeživších cestujících a členů posádky. Kapitán Jürgen Schumann v Adenu při kontrole stroje uprchl a kontaktoval jemenské úřady. Po návratu na palubu jej teroristé zastřelili.

(Zdroj: Wikipedia)

Přečtěte si také o možnostech současných teroristů nebo osudu českého mafiána:

Pozor na bioterorismus. Pentagon dává miliony dolarů na výzkum genových mutací

Krejčíř se v JAR znovu pokusil utéct. Už je pod maximální ostrahou


  • Našli jste v článku chybu?