Menu Zavřít

Bitcoin je aktuálně nejdražší v historii. Jeho cena překonala psychologickou hranici 100 tisíc dolarů

5. 12. 2024
Autor: Depositphotos

Bitcoinu se daří víc než kdy dřív. Jeho cena ve čtvrtek ráno poprvé v historii překonala onu psychologickou a v poslední době i očekávanou hranici 100 tisíc dolarů. Tu konkrétně přesáhla o necelé čtyři tisíce. V přepočtu na českou měnu tak letos nejstarší kryptoměna světa zdražila na 2,5 milionu korun.

Vznik nového rekordu ovlivnilo hned několik faktorů. Klíčovou roli hraje třeba přijetí kryptoměn na institucionální úrovni, kdy velcí hráči, jako jsou hedgeové fondy, penzijní fondy nebo korporace, investují do bitcoinu jako nástroje proti inflaci, anebo za účelem diverzifikace portfolia.

„Příkladem může být strategie společností jako MicroStrategy nebo Tesla, které část svých rezerv alokovaly do bitcoinu, což podpořilo jeho růst,“ komentuje ředitel Bit.plus Martin Stránský.

Outstream Placeholder

Cenu dále navyšují také optimistická očekávání od nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu i vyhlížení dalšího rozvolnění měnové politiky Fedu. Významným faktorem je rovněž právní regulace kryptoměn, která investorům poskytuje větší ochranu a zároveň zvyšuje jejich důvěru.  

„Schválení ETF zaměřených na bitcoin by mohlo usnadnit přístup ke kryptoměnám pro tradiční investory, čímž by se zvýšila poptávka,“ říká Stránský s tím, že na kryptoměnu působí i cyklický faktor snížení nabídky bitcoinu, známý jako halving. „Každé čtyři roky se snižuje odměna za těžbu nových bitcoinů na polovinu. Tento jev historicky vedl k výraznému růstu ceny,“ doplňuje.

Zajímá vás bitcoin? Máte šanci se dozvědět, jak ho koupit a jak do něj investovat
Přečtěte si také:

Zajímá vás bitcoin? Máte šanci se dozvědět, jak ho koupit a jak do něj investovat

V neposlední řade vynesla bitcoin také inflace v kombinaci s oslabováním tradičních měn, což přilákalo investory hledající alternativní uchovatele hodnoty. A roli v tuto chvíli už hraje i psychologie. „Dosažení symbolických cenových hranic ke 100 tisíc dolarů může způsobit takzvaný FOMO efekt, kdy se více lidí rozhodne investovat ze strachu, že jim unikne příležitost,“ přibližuje Rostislav Plachý z bitcoinové divize společnosti Golden Gate. Podle toho na bitcoin působí příznivě i technologický pokrok v oblasti kryptoměn.

TIP: Chcete vědět víc o bitcoinu? Poslechněte si podcastovou řadu Bitcoin a blondýna:

Bitcoin není pyramida ani zázrak, co z vás udělá přes noc milionáře. Proč by vás měl zajímat?
Bitcoin není pyramida ani zázrak, co z vás udělá přes noc milionáře. Proč by vás měl zajímat?
0:00/