Pracovníci zaměstnaní v soukromém sektoru si v Česku průměrně přijdou na 1 779 eur, respektive 43 967 korun měsíčně. To je podle pravidelně vydávané studie CEE Tax Guide poradenské společnosti Forvis Mazars meziročně o šest procent více – což však v konečném důsledku není natolik pozitivní zjištění, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ostatním zaměstnancům napříč zeměmi Visegrádské čtyřky totiž mzda za uplynulých 12 měsíců stoupala rychleji. V případě Slovenska byl nárůst sedmiprocentní, v Maďarsku jedenáctiprocentní, zatímco u sousedů v Polsku dokonce čtvrtinový.
Výše zmíněný fakt pak má za následek, že Češi už v rámci tohoto uskupení nevydělávají nejvíce. S průměrnými 1 795 eury na výplatně pásce měsíčně je předběhli právě pracovníci v Polsku.
„Průměrná mzda rostla více například i na Ukrajině, a to o 12 procent. Stagnaci pak zaznamenalo Kosovo, Řecko, Kazachstán a Uzbekistán. V Německu, kde loni průměrná mzda dokonce poklesla o dvě procenta, došlo k symbolickému jednoprocentnímu růstu,“ píše se v uvedené studii, která porovnávala výši odměn pracovníků v soukromém sektoru napříč 25 evropskými a středoasijskými zeměmi.
V rámci žebříčku se nejvyšším výdělkům těší podle Forvis Mazars Rakušané, kde si lidé přijdou na 4 753 eur. V již zmíněném Německu se musejí pracovníci spokojit jen s 4 105 eury. Na chvostu se pak nacházejí Kosovo a Uzbekistán, tamní výdělky činí v průměru naopak jen 400 eur.